Czy warto zmienić sprzedawcę prądu?

Możliwe, że zastanawiacie się, czy w ogóle warto zmieniać sprzedawcę prądu. Albo macie pewne obawy, które są związane z taką zmianą. Nie jesteście pewni, co do końca zmiana sprzedawcy ze sobą niesie. Jeżeli tak jest, to w tym wpisie chciałbym Wam przybliżyć zagadnienia związane ze zmianą sprzedawcy prądu. Wyjaśnię wątpliwości i spróbuję Was zachęcić do osczędzania, czyli wybrania tańszego sprzedawcy!

Czy będę dostawać dwie faktury za prąd?

Raczej tak*. Będzie tak dlatego, że wcześniej nasz OSD był jednocześnie dostarczycielem, jak i sprzedawcą prądu. Oznacza to, że otrzymywaliśmy na jednej fakturze zarówno opłatę za dystrybucję prądu, jak i za sprzedaż prądu. Po zmianie będziemy otrzymywać fakturę od OSD za dystrybucję, a od sprzedawcy za sprzedaż prądu. Nie oznacza to oczywiście, że będziemy płacić więcej. Po prostu jedna faktura jest rozbita na dwie.

*Istnieją firmy, które oferują kompleksową umowę, dzięki czemu nie musimy płacić dwóch faktur. Jednakże większość sprzedawców jeszcze nie ma w swojej ofercie takiej możliwości.

Ile zaoszczędzę na zmianie sprzedawcy prądu?

To już zależy od tego, jakiego sprzedawcę wybierzecie i ile płacicie w tej chwili. Sprawdzcie jak wybrać najtańszego sprzedawcę, zobaczcie ile u niego będziecie płacić i obliczcie ile na tym zaoszczędzicie!

Na co muszę uważać przy zmianie sprzedawcy prądu?

Przy zmianie sprzedawcy prądu musicie zwrócić uwagę na szereg czynników. Sprawdzcie, ile jeszcze umowy pozostało Wam z obecnym sprzedawcą. Czy są może jakieś kary/opłaty za wypowiedzenie obecnej umowy? Porównajcie obecne warunki do warunków, na które się zgadzacie. Oprócz tego, bardzo ważnym jest sprawdzić, ile wynosi opłata handlowa u nowego sprzedawcy. Może się okazać, że płacimy mniej za prąd, ale opłata handlowa powoduje, że w ogólnym rozrachunku wcale nie zaoszczędzimy, a wręcz przeciwnie! Na koniec zobaczcie, czy z umową nie wiążą się jakieś dodatkowe obowiązkowe usługi. Możliwe, że będziecie musieli wykupić ubezpieczenie, które także podniesie koszty Waszej nowej umowy

Czy zmiana sprzedawcy nie jest zbyt kłopotliwa?

Wcale nie! Cała operacja jest bardzo prosta i przejrzysta. Nie różni się o wiele od chociażby zmiany operatora sieci komórkowej. Nie musimy wypowiadać umowy obecnemu dystrybutorowi, by potem zawierać ją już tylko na dystrybucję bez sprzedaży. Wystarczy, że upoważnimy nowego sprzedawcę energii elektrycznej na reprezentowania nas przed dystrybutorem i on załatwi za nas wszystkie formalności.

Czy to dla mnie?

Na to pytanie musicie sobie już odpowiedzieć indywidualnie. Czy będziecie pamiętać o płaceniu dwóch faktur (chyba, że zawarliście umowę kompleksową), czy chcecie oszczędzać i czy chce Wam się zainwestować trochę czasu, by przeprowadzić całą operację zmiany sprzedawcy. Moim zdaniem jak najbardziej warto! Zmiana sprzedawcy nie jest zbyt skomplikowana, a cała operacja może Wam przynieść realne oszczędności.