Taryfy dla domu – G11, G12 i G12w

Dzisiaj zaprezentuję Wam pokrótce najpopularniejsze taryfy dla domu, czyli G11, G12 i G12w. Wybór odpowiedniej taryfy, która pasuje do Waszego stylu użytkowania prądu pozwoli wam na oszczędzaniu na rachunkach za prąd. Zatem przyjrzyjcie się tym taryfom dokładnie i zastanówcie się, czy warto zostać przy swojej obecnej, czy może lepiej zmienić ją na inną.

Taryfy dla domu:

  • G11 – jest to jednostrefowa taryfa. Najprostsza i najpopularniejsza ze wszystkich taryf. Wybierając tą taryfę mamy pewność, że zawsze płacimy za prąd tyle samo, niezależnie od dnia i godziny. Polecana dla osób, które w zdecydowanej większości używają energii elektrycznej w ciągu dnia;
  • G12 – jest to dwustrefowa taryfa. Druga najpopularniejsza z taryf dla domu. Płacimy różne stawki w zależności od pory dnia. Taniej jest w godzinach nocnych i dwie godziny w ciągu dnia. W zależności od naszego OSD te godziny mogą się różnić, ale przeważnie są to godziny nocne od 22.00 do 6.00 i w dzień 13.00 do 15.00. W pozostałych godzinach płacimy więcej. Jeżeli potrafimy korzystać z urządzeń elektrycznych głównie w godzinach tańszych, to wybieramy tą taryfę;
  • G12w – jest to odmiana taryfy G12 i także jest dwustrefowa. Płacimy mniej w tych samych godzinach co G12, ale dodatkowo mamy tańsze weekendy. Trwają przeważnie od 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek. Wybieramy tą taryfę, jeżeli nie przebywamy dużo w domu podczas tygodnia, ale spędzamy dużo czasu w weekend, a przez to zużywamy też dużo prądu.

Podsumowując, jeżeli chcemy wybrać odpowiednią taryfę dla domu, to musimy najpierw przeanalizować w jaki sposób korzystamy z prądu w naszym domu. Odpowiedzmy sobie na pytania typu: – kiedy korzystamy najczęściej z prądu? – czy używamy więcej prądu w nocy czy w dzień, a może w weekend? – czy potrafimy dopasować swój styl użytkowania sprzętów do tańszych godzin? Następnie w oparciu o odpowiedzi na te pytania, dopasujmy jedną z powyższych taryf, które Wam opisałem. Mam nadzieję, że wybór będzie prosty i zaoszczędzicie na prądzie!