Moje Ciepło – dofinansowanie do pomp ciepła?

Pompy ciepła coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Jest to rozwiązanie często reklamowane i omawiane na różnych serwisach dotyczących OZE. Aktualnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad przygotowaniem dedykowanego programu dla pomp ciepła – “Moje Ciepło”. Ile wyniesie dotacja? Kto będzie mógł z niej skorzystać i jakie warunki będzie musiał spełnić? Sprawdźmy to!

Czym jest program Moje Ciepło?

Moje ciepło to dotacja do pomp ciepła, podobna w założeniach do dofinansowania fotowoltaiki – Mój Prąd. Opiera się na prostych niewielkich dotacja dla posiadaczy domów jednorodzinny. Jest to program, z którego będzie można skorzystać nawet jeśli dom jest w trakcie budowy. W przypadku dofinansowania “Czyste Powietrze” nie było takiej możliwości, zatem osoby stawiające nowy dom, nie mogły z niego skorzystać.

Program ten powinien znacznie przyspieszyć elektryfikację ciepłownictwa w Polsce. Moje Ciepło będzie także kolejną bronią do walki ze smogiem, ponieważ pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych pyłów do atmosfery, a często zastępują stare piece węglowe.

Kto może skorzystać z dofinansowania Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło ma wspierać zakup i montaż pompy ciepła w nowopowstałych domach jednorodzinnych. Zatem program będzie dostępny dla właścicieli lub współwłaścicieli takich budynków. Jest tak, bowiem wcześniej, nie było takiego wsparcia – Czyste Powietrze mogło zostać wykorzystane tylko przy wymianie starego źródła ogrzewania na pompę ciepła.

Również Mój Prąd nie został rozszerzony o możliwość dofinansowania tych urządzeń, podobnie z resztą jak magazynów energii (do których też wkrótce powinien zostać opracowany program dofinansowujący).

Jakie są warunki, aby otrzymać dofinansowanie?

Jak wcześniej wspomniałem – “Moje Ciepło” ma być prostym i przystępnym programem. Dlatego warunki otrzymania go nie będą specjalnie wygórowane, choć będzie ich kilka do spełnienia. Są one powiązane ze stanem technicznym domu, a dokładniej wskaźnika Ep (energii pierwotnej). Obecne wymogi obowiązujące od stycznia tego roku są bliższe normom domu pasywnego. Aktualnie współczynnik ten ma nie przekraczać 70 kWh (m2/rok).

Sławomir Kmiecik z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW, zaznacza jednak, że aby otrzymać dofinansowanie Moje Ciepło, trzeba będzie spełnić nieco bardziej restrykcyjne warunki:

  • w pierwszym roku funkcjonowania programu współczynnik Ep musi wynosić maksymalnie 64 kWh / (m2/rok)
  • w kolejnych latach działania maksymalnie – 55 kWh / (m2/rok)

Oczywiście podkreślam raz jeszcze, że Moje Ciepło jest dostępne dla domów nowo powstałych, co też dokładniej będzie zapewne zaznaczone w warunkach otrzymania dofinansowania.

Ile wynosi dotacja z Moje Ciepło?

Zacznę od tego, że budżet programu Moje Ciepło nie został jeszcze podany przez Narodowy Fundusz. Jeśli chodzi o wysokość dotacji, wiceprezes NFOŚiGW utrzymuje, że będą pokrywać do 30% inwestycji, ale maksymalna kwota dotacji ma wynosić do 21.000 zł. Najwyższą kwotę będzie można uzyskać przy wartości inwestycji 100.000 zł.

Od kiedy będzie dostępne dofinansowanie Moje Ciepło?

Dokładna data udostępnienia programu Moje Ciepło nie jest podana, jednak według planów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie Moje Ciepło ma wystartować w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku.

Z wcześniejszych informacji wynika, że start programu był zaplanowany na jesień bieżącego roku. Nie został on jednak zatwierdzony przez Komitet Inwestycyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego EBI. Jest to konieczne, ponieważ program ma być finansowany z Funduszu Modernizacyjnego, a ponieważ nie są to krajowe pieniądze, decyzję podejmie Europejski Bank Inwestycyjny.

Opinia o Moje Ciepło

Program, który będzie dofinansowywał pompy ciepła, w budynkach nowopowstałych jest konieczny. Do tej pory nie było takiej opcji, jedynie przy wymianie starego lub przy połączeniu fotowoltaiki i pompy ciepła, można było otrzymać jakieś dofinansowanie. Dedykowany program powinien powstać jeszcze do magazynów energii, aby wszelkie rozwiązania OZE mogły się dalej rozwijać.