Dostosywanie liczników przy zmianie sprzedawcy dla firm – czy musimy płacić?

Dziś zajmiemy się zagadnieniem zmiany sprzedawcy prądu dla firm i wymianą liczników (układów pomiarowych). Czy musimy płacić za modernizację takiego układu, jeżeli zmieniamy sprzedawcę energii elektrycznej?

Dostosywanie liczników dla firmy korzystających z taryfy C

Jeżeli korzystacie z taryfy C, czyli jesteście małą firmą, to nie musicie ponosić kosztów modernizacji układów pomiarowych przy zmianie sprzedawcy. Ci, którzy są podłączeni do sieci niskiego napięcia nie są właścicielami liczników, a to oznacza, że właściciel – dystrybutor prądu jest odpowiedzialny za wszelkie zmiany w tym zakresie

Dostosywanie liczników dla firm korzystających z taryfy A i B

Dla firm, które korzystają z taryfy A lub taryfy B – czyli duże firmy i przedsiębiorstwa, dostosywanie liczników przy zmianie sprzedawcy prądu jest niestety koniecznie. Dzieje się tak dlatego, że duzi odbiorcy są właścicielami swoich układów pomiarowych, co znaczy, że wszelkie modernizacje czy wymiany spoczywają na ich barkach. Jest to niekorzystna sytuacja, gdyż ceny rynkowe są wyższe, niż te u alternatywnych sprzedawców. Wymiana instalacji jest całkiem kosztowna, dlatego taka inwestycja zwraca się dopiero po jakimś czasie. Jednakże jest nadzieja dla tego typu firm. Niektórzy sprzedawcy oferują wymianę liczników bez opłaty za tą usługę. W zamian za przeprowadzenie takiej operacji płacimy troszkę większą stawkę za prąd. Jest to i tak opłacalne, gdyż mimo wszystko płacimy mniej niż u sprzedawcy z urzędu.