Prąd dla firm – jak zmienić sprzedawcę?

Kobiet ze smartfonem i laptopem porównuje oferty prądu dla firmy

Jeśli odbiorca biznesowy nie zmienił dotychczas swojego sprzedawcy prądu to oznacza, że korzysta z usług dystrybutora przydzielonego do określonego obszaru. W takiej sytuacji, zawieramy umowę na czas nieokreślony, a stawka za kWh może w każdej chwili znacznie wzrosnąć. Nie mamy gwarancji stałej ceny za energię elektryczną.

Umowa kompleksowa – co to znaczy?

Niektórzy odbiorcy nie chcą zmieniać sprzedawcy prądu, ponieważ uważają, że będą musieli opłacać dwie faktury, za zużycie i dostawę prądu. Jednak coraz częściej proponowane są umowy kompleksowe: odbiorcy obie opłaty mają wyszczególnione na jednej fakturze. Ułatwia to dokonywanie comiesięcznych płatności.

Co powinno nas skłonić do zmiany?

A co najbardziej kusi w zmianie sprzedawcy? Przede wszystkim cena! Przeglądając oferty innych sprzedawców energii możemy porównać stawki i wybrać tą dla nas najkorzystniejszą. Tak naprawdę każdy grosz za kWh się liczy i przy dużym zużyciu prądu daje nam spore oszczędności. Nie musimy sami wertować wszystkich dostępnych ofert, wystarczy skorzystać z internetowych porównywarek sprzedawców prądu.

Gwarancja stałej ceny! Czyli to, czego nie otrzymamy, gdy mamy podpisaną umowę na czas nieokreślony ze sprzedawcą z urzędu. Gdy zdecydujemy się na ofertę sprzedawcy, który zapewnia nas, że nie zmieni proponowanej stawki przez okres obowiązywania umowy, nie musimy obawiać się wahań na rynku energetycznym.

Sposób dokonywania płatności także jest ważny. Wygodna forma e-faktur, płatności online. Należy także zwrócić uwagę na termin płatności.

Okres trwania umowy i możliwość jej wypowiedzenia.

Dodatkowe korzyści. Coraz częściej sprzedawcy prądu starają się przyciągnąć klientów biznesowych nie tylko atrakcyjnymi cenami, ale także oferowaniem dodatkowych usług jak np. prąd z serwisantem. Zdarza się także, że przedsiębiorcy otrzymują dodatkowe rabaty  cenowe przy bardzo dużym zużyciu prądu.

Pierwsza i kolejna zmiana sprzedawcy prądu dla firmy

Pierwsza zmiana sprzedawcy jest nieco bardziej skomplikowana, niż każda kolejna, co nie oznacza, że jest trudna. Jeśli zdecydujemy się podpisać oświadczenie, to nowy sprzedawca załatwi wszystkie formalności za nas. Przy drugiej i kolejnej zmianie nie musimy już podpisywać umowy na usługę dystrybucji prądu. Jeśli sami zdecydujemy się wszystkim zająć, to musimy pamiętać, żeby wypowiedzieć umowę i rozliczyć się z poprzednim sprzedawcą, a po podpisaniu nowej umowy odbiorcy taryfy A i B muszą pamiętać o dostosowaniu swoich liczników do nowej oferty. Przy pierwszej zmianie cały proces nie powinien trwać dłużej, niż 30 dni, a przy kolejnej około 14 dni.

Zmiana sprzedawcy prądu krok po kroku

Zbyt skomplikowana procedura bardzo często jest powodem niechęci do zmiany sprzedawcy prądu dla firm. Nawet jeśli widzimy, że rachunki za energię w naszej firmie są zbyt wysokie, to wolimy przepłacać, niż zajmować się całą procedurą. Tak naprawdę zmiana sprzedawcy prądu jest szybka i prosta.

Mamy dwie możliwości dokonania wyboru nowego sprzedawcy energii elektrycznej:

  • Pierwsza jest najczęściej wybieraną formą, ponieważ możemy dokonać zmiany sprzedawcy prądu bez zbędnych formalności i bieganiny. Wystarczy dokonać odpowiedniego wyboru oferty i podpisać oświadczenie upoważniające nowego sprzedawcę energii elektrycznej do załatwienia wszystkiego w naszym imieniu. Po podpisaniu takiego oświadczenia czekamy już tylko, aż proces dobiegnie końca i podpisujemy umowę z nowym sprzedawcą prądu.
  • Jeśli nie chcemy polegać na kimś i lubimy brać sprawy we własne ręce to czeka nas odrobina pracy. Po wybraniu nowego sprzedawcy prądu sprawdzamy instalacje czy nie będzie potrzebna jakaś zmiana lub wymiana i podpisujemy z nim umowę. Zrywamy umowę z naszym poprzednim sprzedawcą. Spisujemy stan licznika, żeby dokonać całkowitego rozliczenia po wypowiedzeniu umowy. Musimy zgłosić też u dystrybutora energii, że podpisujemy umowę z innym sprzedawcą. Może się okazać, że z nim również współpracuje i możemy wtedy zawrzeć umowę kompleksową.

Zmiana sprzedawcy prądu dla firm – czy to ma sens?

Jeśli zastanawiałeś się, czy warto dokonać zmiany sprzedawcy prądu, to znaczy, że Twoja firma tego potrzebuje. Gdy prowadzimy biznes, to staramy się racjonalnie zarządzać tak, aby koszty prowadzenia działalności były jak najniższe, a zysk jak największy. Taryfy biznesowe to taryfa C, taryfa B i taryfa A.

Coraz więcej odbiorców biznesowych decyduje się na to, by bliżej przyjrzeć się swoim kosztom za energię elektryczną. Im większe zużycie prądu w firmie, tym większa potrzeba szukania oszczędności. Przy właściwym wyborze oferty, przedsiębiorcy obniżają swoje rachunki nawet o 30%.

Korzystajmy z tego, że wreszcie w Polsce mamy szeroki wybór firm energetycznych. Teraz mamy wybór i możliwość obniżki cen za kWh. Nowi sprzedawcy prądu dla firm nie boją się dokonywać poważnych obniżek stawek, by przyciągnąć nowego klienta.

A kiedy zmienicie już firmę pradową w biznesie, to mozecie pomyśleć też o obniżeniu rachunków w domu. Pomoże w tym zmiana sprzedawcy prądu – odbiorcy indywidualni.