Faktura elektroniczna – warto korzystać?

Zdjęcie smartfona i laptopa: efakura jest dostępna wszędzie, gdzie chcemy!

Żyjemy w czasach, gdy już prawie wszystko możemy załatwić wygodnie on-line: zrobić zakupy spożywcze, odzieżowe, zamówić jedzenie do domu czy sprawdzić wyniki w szkole dziecka. Nie od wczoraj dokonujemy płacenia rachunków korzystając z bankowości internetowej. Zyskujemy dzięki temu nie tylko czas, ale co ważne pieniądze. Taka forma rozliczeń jest całkowicie darmowa. Po co nam papierowa faktura skoro pewnie i tak zapłacimy za nią przez Internet?

e-faktura – co oznacza ten termin?

e-faktura to elektroniczna forma zwykłej papierowej faktury. Od 14 lipca 2005r. od rozporządzenia ministra finansów faktura elektroniczna jest traktowana na równi z rachunkiem papierowym. Dzięki temu dziś już mamy prawo rozliczać się e-fakturą bez potrzeby jej drukowania. Wystarczy, że otrzymamy zgodę od kontrahenta w tym wypadku od sprzedawcy prądu. I już możemy czerpać  korzyści, jakie niesie ze sobą elektroniczna faktura.

e-faktura za prąd dla firm

Odbiorcy biznesowi podobnie jak domowi mogą wybrać opcję rozliczeń na podstawie faktur elektronicznych. To, co zyska firma, to czas i pewność, że rachunek zostanie opłacony na czas.

Zanim zdecydujemy się na taką formę rozliczeń z zakładem energetycznym, pamiętajmy, że w takim wypadku wszystkie wystawiane dokumenty będą miały formę elektroniczną. Faktury, korekty, noty odsetkowe i duplikaty również. Faktura musi być przechowywana w formie elektronicznej i udostępniona odpowiednim organom w razie kontroli skarbowej. Przedsiębiorca nie traci miejsca na sterty papierów w segregatorach i nie boi się już ich zagubienia bądź zniszczenia, ponieważ wszystko ma pod ręką dostępne na koncie eBOK 24h/7.

Faktura elektroniczna dla domu

Odbiorcy domowi mogą także w każdej chwili zdeklarować chęć dokonywania rozliczeń ze sprzedawcą prądu na podstawie faktur elektronicznych. Wystarczy założyć konto w eBOK, zalogować się i wybrać zakładkę e-faktury. W takim wypadku nie będziemy już otrzymywać żadnych rachunków w formie papierowej, które w każdej chwili mogą zaginąć w stercie innych dokumentów. Rachunki z poprzednich okresów będą zawsze dostępne w historii naszych płatności.

Korzyści jakie niesie ze sobą e–faktura

Poniżej lista tego, co tak naprawdę zyskamy decydując się na usługę faktur elektronicznych:

  • jest to niewątpliwie wygodniejsza forma dokonywania rozliczeń rachunków za energię elektryczną. Wystarczy wybrać odpowiedni rachunek, zaznaczyć na płatności, wybrać z listy odpowiedni bank, zalogować się i potwierdzić wykonanie transakcji. Nic prostszego, nie trzeba wypełniać żadnych blankietów.
  • nie musimy odwiedzać punktu obsługi klienta, wszystko załatwimy w domu całkowicie on-line.
  • pewność, że otrzymamy rachunek w odpowiednim terminie i nie spóźnimy się z uregulowaniem naszych zobowiązań.
  • stały dostęp do faktury, możliwość dokonania płatności przez całą dobę.
  • przypomnienie o rozliczeniach. Dzięki dodatkowym funkcjom sms i email otrzymamy powiadomienia o konieczności opłacenia e-faktury. Informacja pojawi się już w chwili wystawienia rachunku.
  • nie tylko nie musimy martwić się, czy papierowa faktura dotrze do nas na czas, ale też czy ktoś obcy nie uzyska do niej dostępu. Tylko my sami możemy zalogować się do konta elektronicznego biura obsługi klienta (eBOK) przy pomocy hasła i zapoznać z treścią naszej faktury elektronicznej, to gwarantuje nam bezpieczeństwo.
  • nie martwimy się o to, że zagubimy tradycyjny rachunek. Cały czas mamy dostęp do e-faktur z poprzednich okresów rozliczeniowych. Gdy chcemy porównać nasze poprzednie koszty za zużycie prądu lub wyjaśnić zaskakująco wysoki rachunek z naszym sprzedawcą prądu.
  • płatności możliwe z każdego miejsca. Korzystając z tabletu czy smartfonu możemy dokonać zapłaty za energię elektryczną także będąc poza domem. Nawet na wakacjach możemy w każdej chwili uregulować nasz rachunek logując się szybko na nasze konto u sprzedawcy prądu.
  • mamy też wyszczególnione elementy i wiemy co jest na rachunku.

Jak uaktywnić fakturę elektroniczną?

Wystarczy wejść na stronę naszego sprzedawcy prądu. Zalogować się na eBOK, wybrać hasło albo założyć swoje konto, jeśli jeszcze takiego nie posiadamy. Wyszukać opcji faktury elektroniczne – aktywacja usługi. Wypełnić i przesłać on-line, bądź wypełniony i podpisany na adres pocztowy sprzedawcy prądu. Potem oczekujemy już tylko na email z linkiem, który aktywuje e-fakturę.

Faktura elektroniczna jako nowoczesna forma rachunku za prąd

Teraz, gdy wszyscy się gdzieś spieszymy, każda forma ułatwiania i skracania czasu wykonywania prac jest ważna. Już wkrótce e-faktury staną się tak powszechne, że ich papierowy pierwowzór będziemy mogli odłożyć do lamusa.

Faktury elektroniczne przynoszą nam wyłącznie korzyści. Jedynym powodem, dla którego mielibyśmy rezygnować z propozycji takiego sposobu rozliczania się jest brak dostępu do internetu. Bezpieczeństwo, wygoda, czas to tylko niektóre benefity usługi e-faktury.