Taryfy dla firm – B11, B12, B21, B22, B23

Dziś kolejny wpis, który przybliży nam taryfy dla firm. Tym razem zajmiemy się tymi z grupy B. Jak mają się te wszystkie taryfy dla firm w stosunku do siebie? Zastanawiacie się która jest dla kogo? Już wyjasniam. Otóż sprawa przedstawia się następująco. Taryfy C przeznaczone są dla małych i średnich firm. Już o niej pisałem, więc jeżeli jesteście nią zainteresowani to zerknijcie tutaj. Taryfy B, które dziś opisuję są przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw, takich jak: centra handlowe, fabryki, bary czy obiekty sportowe. Z kolei dla największych odbiorców energii elektrycznej przeznaczona jest taryfa z grupy A. Mieszczą się w niej takie obiekty jak huty czy duże fabryki.

Taryfy dla firm z grupy B

Jak już wspomniałem z tych taryf korzystają duże przedsiębiorstwa. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na energię dla tego typu odbiorców, firmy energetyczne przygotowują specjalne, indywidualne oferty. Są dopasowane do profilu firmy, zapotrzebowania na prąd oraz sposobu użytkowania energii elektrycznej.

W zależności od wymagań co do otrzymywanego prądu, odbiorcy tej taryfy są podzieleni na dwie kategorie. Odbiorcy z pierwszej grupy są to Ci, którzy korzystają ze średniego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. Dedykowane dla nich taryfy to:

  • B11 – jednostrefowa taryfa, w której zawsze płacimy tyle samo, niezależnie od pory czy dnia. Jest ona odpowiednikiem G11 i C11
  • B12 – dwustrefowa taryfa, w której płacimy różne stawki w zależności od godziny. Tańsze godziny występują przeważnie w nocy i w ciągu dnia około 13.00-15.00 w zależności od OSD

Kolejną grupą odbiorców są te przedsiębiorstwa, które są zasilane napięciem o mocy umownej powyżej 40 kW. Dla nich przeznaczone są taryfy:

  • B21 – taryfa z jedną strefą. Stawka za prąd nie zmienia się niezależnie od dnia czy pory
  • B22 – taryfa z dwoma strefami. Płacimy więcej w ciągu dnia, a mniej w nocy oraz w wybranych godzinach w ciągu dnia
  • B23 – taryfa z trzema strefami. Dzieli dzień na szczyt przedpołudniowy, popołudniowy oraz pozostałe godziny

Ile będzie nas kosztować prąd z grupy taryfowej B?

Klienci z grupy taryfowe B mają o wiele większe zapotrzebowanie na energię elektryczną niż małe firmy z taryfy C lub gospodarstwa domowe, które korzystają z taryfy G. Właśnie dlatego rozliczani sa w zł/MWh/m-c, w przeciwieństwie do zł/kWh/m-c, jak ma to miejsce w taryfie C i G. Oznacza to, że kupują o wiele więcej energii, a jak wiadomo, im więcej towaru się kupuje, tym lepsze warunki się dostaje. Dlatego właśnie firmy sprzedające prąd mają dla dużych odbiorców zindywidualizowane oferty, które są negocjowalne. Taka sytuacja jest dla nas jak najbardziej korzystna, gdyż jesteśmy w stanie wynegocjować niskie ceny, lub możemy się skusić na różne dodatkowe korzyści, które oferują nam firmy. Oprócz negocjacji, warto też dobrze zastanowić się która taryfa będzie dla nas najkorzystniejsza. Jeżeli nasza firma działa głównie w ciągu dnia, najkorzystniejszym wyborem może być podstawowa taryfa B11 lub B21. Natomiast jeżeli nasza firma działa głównie w nocy, to prawdopodobnie najtaniej wyjdzie korzystanie z taryfy B12 lub B22. Dlatego udane negocjacje i odpowiedni wybór taryfy będzie wiązał się bezpośrednio z cenami, które będziemy płacili za prąd.