W naszym kraju prąd dla większości gospodarstw domowych kosztuje zawsze tyle samo. Ciekawym wariantem może być zatem zmiana taryfy dla domu. Dzięki niej skorzystalibyśmy z tańszej energii w określonych dniach i godzinach. Dobrą propozycją jest taryfa G12W. Jest ona odmianą taryfy dwustrefowej G12. Może być dobrą alternatywą, kiedy większość czasu w ciągu tygodnia spędzamy poza domem.
Co warto wiedzieć o taryfie G12W?
Taryfa G12W, tak samo jak G12, obowiązuje w godzinach nocnych (22.00-6.00 rano) i w godzinach 13.00-15.00 w ciągu dnia. Dodatkowo tańszą stawką objęte są weekendy: najczęściej od godziny 22.00 w piątek do godziny 7.00 w poniedziałek, a także święta i dni wolne od pracy. Przy czym jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają nowoczesny licznik, który jest w stanie wyróżnić taki dzień.
Taryfa G12W jest nadal mało popularna. W Polsce na 13 milionów gospodarstw domowych około 10 milionów korzysta z taryfy G11, reszta przypada na G12 i G12W. Jednak powoli zaczyna się to zmieniać dzięki liberalizacji rynku energii i wzrastającej świadomości klientów. Coraz więcej osób decyduje się też na zmianę sprzedawcy prądu.
Z taryfy G12W mogą korzystać zarówno odbiorcy taryfowi, jak i odbiorcy TPA. W przypadku tych pierwszych ceny są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Oznacza to, że musimy liczyć się z corocznymi podwyżkami. Odbiorcy TPA natomiast mają określoną, stałą cenę, która jest zawarta w umowie podpisanej ze sprzedawcą. Dodatkowo mają oni szerszą ofertę różnych promocji i bonusów.
Taryfa G12W nie jest też udostępniana przez wszystkich sprzedawców. Trzeba także posiadać odpowiednie urządzenia pomiarowe i spełniać warunek minimalnego zużycia prądu. Dlatego właśnie jest to wariant korzystniejszy dla większych gospodarstw domowych.
Czym G12W różni się od Taryfy G11 i G12?
Taryfa G11 (całodobowa, jednostrefowa) jest najbardziej popularna wśród użytkowników indywidualnych. Charakteryzuje się ona stałą ceną prądu w każdej godzinie doby. To idealne rozwiązanie dla małych gospodarstw, które wykorzystują prąd do oświetlania, a także pracy urządzeń AGD i RTV.
Natomiast taryfa G12 posiada podział na dwie strefy czasowe, gdzie cena prądu jest zależna od strefy. Sprawdza się ona, gdy posiadamy urządzenia grzewcze na prąd lub służy nam do podgrzewania wody przez bojler. Wyższa stawka obowiązuje przez 14 godzin w ciągu doby (6.00-13.00, czyli tzw. szczyt przedpołudniowy; 15.00-22.00 tzw. szczyt popołudniowy). Niższa zaś przez 10 godzin w ciągu doby (22.00-6.00 tzw. dolina nocna, 13.00-15.00 tzw. dolina dzienna).
Jak widać taryfa G12W różni się od tych wyżej przedstawionych większą możliwością dostosowania zużycia energii do swoich potrzeb. To opcja bardziej elastyczna, chociaż wymaga większej świadomości i samokontroli. Przy niej sprawdza się planowanie prac domowych (pranie, prasowanie) na godziny z tańszą energia elektryczną.
Dla kogo taryfa G12W?
G12W proponowana jest raczej większym gospodarstwom domowym, ponieważ rozwiązanie to wymaga określonego minimalnego zużycia energii. Często odbiorcami są także domy dziecka, akademiki, klasztory, plebanie, hospicja.
Taryfa ta jest bardziej opłacalna dla osób i podmiotów, które potrafią zorganizować sobie czas tak, aby największy pobór energii przestawić na godziny nocne i weekendy. Na wagę złota jest tu więc też świadomość tego, jakie jest zużycie prądu przez dane urządzenie (piekarnik, pralkę, żelazko). Warto też wiedzieć, jak oszczędzać prąd w domu.
Kiedy warto wybrać taryfie G12W?
Na pewno najbardziej sprawdzi się tam, gdzie w ciągu tygodnia spędzamy mało czasu w domu, a w weekendy robimy dużo energochłonnych prac, takich jak pranie, prasowanie, gotowanie czy odkurzanie. Będzie korzystna również, gdy prądu używamy do ogrzewania budynku lub grzania wody. Trzeba także wiedzieć, że wielu sprzedawców preferuje większe gospodarstwa domowe, np. w PGE minimalne zużycie to 3000 kWh na rok. Za pomocą taryfy G12W można obniżyć rachunki nawet o 15-20%.
Aby w pełni korzystać z G12 potrzebna jest dość duża konsekwencja i zmiana pewnych nawyków. Nie wszyscy domownicy zawsze będą mogli lub chcieli używać sprzętu akurat w tych godzinach, kiedy prąd jest tańszy. Warto więc jest wcześniej prześledzić obecny rozkład zużycia prądu. Pokaże nam to, jak będzie wyglądać rachunek w taryfie G12W i nad czym powinniśmy jeszcze popracować, by zminimalizować koszty.
Jeśli chcecie zaoszczędzić jeszcze więcej, to zajrzyjcie do mojego artykułu „Jak wygląda procedura zmiany sprzedawcy prądu?„, który rozwieje ewentualne obawy związane ze zmianą sprzedawcy energii elektrycznej.