Oznaczenia energetyczne – koniecznie zwróć na nie uwagę

Przy ogromnej ilości sprzętu AGD na rynku możemy mieć problem z kupnem takiego urządzenia, które najbardziej by nam odpowiadało. Najczęściej kierujemy się ceną, jak również zużyciem prądu, czyli energooszczędnością. Dla niektórych z nas ważny jest też aspekt ekologiczny, chociaż w dużej mierze to już nie jest moda, a odgórne zarządzenie Unii Europejskiej. Wybór mają nam też ułatwić specjalne oznaczenia energetyczne.

Co to są oznaczenia energetyczne?

Każdy sprzęt AGD, który możemy kupić w sklepie, zawiera etykietę energetyczną, która informuje nas o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia. Cały system oznaczeń wprowadziła unijna dyrektywa ELD 92/75/WE, która w roku 2011 została zastąpiona przez dyrektywę 2010/30/UE. Dzięki niej każdy konsument jest w stanie sam porównać urządzenia i wybrać te, które najbardziej odpowiada jego potrzebom. W prosty sposób tłumaczy nam, jak dużo energii potrzebuje np. nasza lodówka, żeby prawidłowo działać.

Klasy efektywności energetycznej oznaczone są literami od A do G, przy czym najbardziej energooszczędne są te z początku listy. Należy tu wspomnieć, iż kategoria A rozrosła się już do A+, A++ oraz A+++, gdzie ta ostatnia oznacza najmniejsze zużycie prądu.

Oznaczenia energetyczne są przypisane dla każdego urządzenia przeznaczonego do użytku domowego i zasilanego energią elektryczną z sieci elektroenergetycznej. Należą do nich: lodówki, zamrażarki, urządzenia do przechowywania wina, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, piekarniki, kuchenki, okapy nadkuchenne, odkurzacze, lampy, stateczniki do lamp fluorescencyjnych, telewizory. Każde z tych urządzeń posiada określony wzór etykiety, który musi być respektowany przez producentów. Chyba najbardziej interesującą nas jest klasa efektywności energetycznej. Podstawową cechą, która określa przynależność do danej klasy może być zużycie energii na dane zadanie np. pranie jednego wsadu.

Oznaczenia energetyczne a zużycie prądu

Patrząc na klasy energetyczne przy zakupie nowego sprzętu najlepiej jest się skupić na tych, które mają oznaczenia A. Są one najbardziej energooszczędne. Te A++ lub A+++ pozwalają nam nawet na zużycie energii poniżej 42% względem standardowego urządzenia, czyli nie posiadającego rozwiązań energooszczędnych. Cena za sprzęt pobierający mniej prądu jest zazwyczaj wyższa, ale przy dłuższym użytkowaniu pozwala zmniejszyć rachunki.

Klasa A+, A++, A+++ – różnice

Wielu z nas zastanawia się na pewno, ile jest w stanie zaoszczędzić kupując sprzęt o wyższej klasie energetycznej? Biorąc pod uwagę, że jest on droższy o 10-20%, a nawet i więcej od tego z niższą klasą zużycia energii.

Zatem najlepiej jest się skupić na urządzeniach, których używamy bez przerwy albo bardzo często. Dobrym przykładem do naszych rozważań jest lodówka, której zużycie prądu stanowi nawet 30% opłat za energię czynną. Przeglądając ofertę sklepową zobaczymy, że nie ma już praktycznie tych z oznaczeniem B i niżej. Pomiędzy tymi z oznaczeniami A+, A++ różnica w comiesięcznych rachunkach za prąd wynosi kilkadziesiąt złotych. Przy czym mniej zauważalna jest pomiędzy A++ a A+++.

Uwzględniając koszty lodówek z oznaczeniem energetycznym A+++ całość inwestycji może nam się zwrócić nawet dopiero po 20 latach. A znając jakość i wytrzymałość dzisiejszego sprzętu nie jest to raczej najlepsza inwestycja. Najbardziej opłacalny dla naszego gospodarstwa będzie zakup lodówki dobrej marki A+ lub A++, gdzie zwróci się to nam po kilku latach użytkowania. Daje to nam większą swobodę do zmian związanych z modą i nowymi rozwiązaniami.

Jak wybierać urządzenia? Czy warto zwracać uwagę na oznaczenia energetyczne?

Na pewno warto korzystać z tego udogodnienia. Pozwala nam to na świadomy wybór sprzętu AGD. Możemy dopasować możliwości, jakie daje nam współczesna technologia do naszych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jakość, a co za tym idzie wysoka klasa energetyczna, jest adekwatna do ceny zakupionego produktu.

Obecnie klasy energetyczne są dobrym narzędziem marketingowym, dlatego dobrze jest wcześniej sobie wszystko przeliczyć. Można skorzystać np. z porównywarki energooszczędności urządzeń na stronie enerad.pl. Czasami kupując superenergooszczędny sprzęt, który jest dwa razy droższy od tego normalnego, możemy przepłacić, gdyż na zwrot kosztów możemy czekać nawet dwie dekady. Najlepiej jest wybierać produkty ze średniej półki A+ i A++, odczujemy wtedy dzięki comiesięcznym rachunkom opłacalność tej inwestycji.

Oznaczenia energetyczne dają nam możliwość żeby jak najlepiej i najskuteczniej oszczędzać energię elektryczną. Przychodzą one z pomocą zarówno tym, którzy dbają o zawartość swojego portfela, jak i osobom, dla których to ochrona środowiska jest kwestią priorytetową.