Tani prąd dla domu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Na co należy zwrócić uwagę, szukając najlepszego sprzedawcy energii elektrycznej? Na pewno na stawkę i opłatę abonamentową, jednak nasz proces decyzyjny nie powinien polegać tylko na tym. Przyjrzyjcie się z nami temu, jak zapewnić możliwie najtańszy prąd dla domu.

Pierwszą i najważniejszą radą jest obowiązkowe porównanie ofert sprzedawców prądu. Na szczęście nie trzeba przeszukiwać stron i licznych PDF-ów ze szczegółowymi ofertami. Dziś wystarczy do tego porównywarka cen energii np. enerad.pl. Dosłownie wprowadzając parę podstawowych parametrów, jak: kod pocztowy, nazwę miejscowości, zużycie prądu i taryfę poznasz własne koszty, które w danej chwili masz na tle ofert innych firm energetycznych.

Przeciętnemu użytkownikowi oczywiście trudno oszacować, jak wygląda jego zużycie prądu. Jeśli jednak bardziej przyjrzymy się rachunkowi lub skupimy się na monitorowaniu licznika, uzyskamy informację, od której będziemy zaczynać porównywanie naszej oferty z innymi, co przybliży do naszego mieszkania lub domu tani prąd.

Dobierz najbardziej dopasowaną do siebie taryfę

Jeśli wiemy, w których dokładnie godzinach zużywamy najwięcej prądu, będziemy mogli wybrać najbardziej odpowiednią dla nas taryfę. Zobaczmy, czym się one wyróżniają. Są ich cztery główne rodzaje. Najpopularniejszą jest jednostrefowa taryfa G11, odznaczająca się jednakową stawką za prąd, bez względu na dzień i godzinę. Taryfa G12 jest dwustrefową taryfą, gdzie wysokość stawki za prąd jest uzależniona od godziny. G12W to taryfa z kolei, w której oprócz pór dnia znaczenie ma także dzień tygodnia. Ostatnia grupa taryf to taryfy przedpłatowe G11P i G11E, opłacane w systemie pre-paid. Istnieją też taryfy weekendowe. Od naszej wygody i pór korzystania zależy, która taryfa będzie najbardziej dla nas opłacalna.

Strefy te najczęściej podzielone są na dwie tzw. doliny (dzienna – 13:00-15:00 i 22:00-6:00) i szczyty (przedpołudniowy 06:00-13:00 i popołudniowy 15:00-22:00). Jeśli najwięcej z prądu korzystamy w godzinach pozaszczytowych warto skorzystać z taryf G12 i G12W – w określonych porach, w tym w nocy, stawki będą niższe, niż w godzinach szczytowych. W przypadku tej ostatniej obowiązują one także w weekendy. Porównując różne taryfy jednej firmy, miejmy na uwadze, że będą się one różniły, choć sposób rozliczenia będzie ten sam. I jeszcze jedna, wydawałoby się, drobnostka. Nie zawsze przy cenach podana jest informacja, czy jest to brutto czy netto. Lepiej więc zagłębić się w daną ofertę nieco bardziej, jeśli wcześniej uznamy ją za konkurencyjną.

Taryfa przedpłatowa, jeśli będzie dostosowana do naszego zużycia energii elektrycznej, również może nam przynieść tani prąd. Płacimy bowiem za niego z góry, co umożliwia większą kontrolę naszych wydatków. Dodatkowo, niektóre firmy zwalniają nas wtedy z połowy wysokości opłaty abonamentowej. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić przez jaki czas jesteśmy zwolnieni z tej opłaty.

Niższa cena, ale przez jaki okres?

Uważajmy też, kiedy stawka za kilowatogodzinę (kWh) będzie bardzo niska. Może to oznaczać, że obowiązuje ona jedynie w określonym czasie. Takie zjawisko występuje często w przypadku ofert strukturyzowanych. Gwarancja stałej ceny to także nierzadko spotykane rozwiązanie, jednak możemy na tym wyjść nie najlepiej, jeśli tylko ceny prądu spadną.

Oferty energii elektrycznej można znaleźć nie tylko u takich sprzedawców jak Tauron, Axpo, Deltis, PGE, RWE czy Enea, ale także wśród operatorów telefonii komórkowej: T-Mobile, Orange i Plus. Pamiętać trzeba tutaj o tym, że są oni jedynie sprzedawcami energii, a ich oferty zawierają różne rabaty czy dodatki, jak pomoc elektryka lub opiekę zdrowotną. Prawie nic nie jest za darmo, warto więc za każdym razem doczytać z czym wiąże się dana promocja.

Kupić prąd można u każdego sprzedawcy, bez względu na to, kto jest dystrybutorem energii w naszym regionie. Wiedzmy jednak, że nie wszystkie oferty są dostępne w miejscu naszego zamieszkania. Tutaj wiedzę o tym, czy tani prąd będzie dla nas dostępny dostarczy porównywarka cen energii elektrycznej.

Taryfa dostosowana do naszego domu, nigdy odwrotnie

Znajdując korzystną cenowo taryfę, zastanówmy się jeszcze nad funkcjonowaniem naszego domu np. pod takim kątem, czy jesteśmy w stanie pogodzić pracę różnych urządzeń elektrycznych z porami dnia, w których nasze opłaty będą niższe.

Kiedy ostatecznie zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy prądu, najczęściej nie będziemy musieli martwić się kosztami wymiany licznika. Jeśli jest on starszej daty, na koszt sprzedawcy prądu, zostanie on wymieniony, a jeśli jest on stosunkowo nowy, to koniecznym będzie jedynie jego przeprogramowanie.
Przy tym wszystkim, pamiętajmy, że najważniejszym przy zmianie sprzedawcy na takiego, który dostarczy nam tani prąd, jest zachowanie pewnych podstawowych reguł. Wybór taryfy powinien pociągać za sobą jak najkorzystniejszą cenę, jednak… nie za wszelką cenę. Nakładając na siebie ograniczenia, które na co dzień okażą się dla nas uciążliwe, będziemy skazani na uczucie niezadowolenia z wybranej przez nas oferty.

Na koniec pamiętajmy o pytaniu, przez jaki okres obowiązywać nas będzie określona stawka. Nie zostaniemy wtedy zaskoczeni przez wyższe rachunki, a wręcz przeciwnie, przy racjonalnym użytkowaniu energii elektrycznej i dobrym wyborze taryfy możemy zaoszczędzić do kilkudziesięciu procent miesięcznie na naszym rachunku. I to bez nadmiernych ograniczeń nakładanych na siebie i własną rodzinę.