Inteligentny licznik w firmie – korzyści

Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że nowy miernik energii spowoduje konieczność zmiany warunków ustalonych ze sprzedawcą prądu. Sama zmiana licznika na nowy nie wymaga zawierania nowej umowy. O korzyściach nowych urządzeń w firmach w naszym artykule.

Inteligentny licznik prądu dla firm– co to właściwie jest?

Inteligentne mierniki mają na celu, to samo co stare urządzenia, czyli pomiar poboru energii elektrycznej. Pozwalają jednak na dwukierunkową komunikację. Nowoczesne liczniki zużycia prądu to urządzenia miernicze, które posiadają wbudowany modem, pozwala on na odczyt zdalny. Daje nam również możliwość dokładnej kontroli poboru energii oraz nadzór nad jakością zasilania. Liczniki zbierają odczyty zużycia energii w naszej firmie nawet co 15 minut, a potem dane są przesyłane i zapisywane w aplikacji.

Co zyskamy instalując w firmie inteligentny licznik prądu?

Pojawiały się przypuszczenia, że nowoczesne mierniki energii będą służyły zakładom energetycznym do inwigilacji odbiorców prądu. Niektórzy uznali, że mogą stanowić narzędzie do kontroli, czy klient podaje prawidłowe odczyty i rozliczenia są zgodne z prawdą. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę, głównym celem instalacji inteligentnych liczników w firmie jest uproszczenie komunikacji, rozliczeń i oszczędność. O szczegółach korzyści płynących z inteligentnych liczników w firmie poniżej:

  • To, co jest bardzo ważne z punktu widzenia przedsiębiorcy, to bezpieczeństwo. Nowoczesne mierniki prądu są dobrze zaszyfrowane i nie ma możliwości, by sprawdził je ktoś nieupoważniony. Odczyt poboru jest zabezpieczony zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Inteligentny licznik w firmie to gwarancja, że tylko my i zakład energetyczny będziemy mieć dostęp do zanotowanych parametrów.
  • Plusem jest fakt, że za licznik nie trzeba będzie nic płacić. Zgodnie z Ustawą Prawo Energetyczne koszty nowego urządzenia pokrywa sprzedawca i dystrybutor energii. Mamy obowiązek wpuścić montera na teren naszej firmy i udostępnić mu nasz stary licznik prądu. On dokona procesu wymiany.
  • Kolejną dużą korzyścią dla firmy, po zmianie licznika na inteligentny, będzie szybka interwencja specjalisty w razie jakiejkolwiek awarii. Częste odczyty miernika prądu powodują szybszy przepływ informacji.
  • Nowy miernik energii elektrycznej to więcej możliwości dla odbiorców prądu w Polsce. Każdy przedsiębiorca jest świadomy ponoszonych kosztów i każdego dnia stara się wszystkie minimalizować. Po zainstalowaniu aplikacji właściciel firmy, czy inna upoważniona przez niego osoba, będzie mógł na bieżąco kontrolować pobór prądu. Sprawdzać, kiedy zużycie jest największe i jak je zmniejszyć, oraz czy nie odbiega w danym momencie od normy. W dłuższym okresie czasu może nam to przynieść obniżkę rachunków za energię elektryczną w naszej firmie. Jest to oczywiście także oszczędność dla sprzedawców energii, ponieważ odczyty będą dokonywały się automatycznie.
  • Inteligentny licznik zainstalowany w naszej firmie sam będzie wysyłał informacje o poborze energii.To spowoduje brak potrzeby wizyt pracownika zakładu energetycznego na terenie naszego przedsiębiorstwa.

Jak wygląda wymiana licznika na nowy?

Po pierwsze należy wspomnieć, że wymiana jest całkowicie darmowa. Zarówno koszt urządzenia mierniczego, jak i procesu instalacji pokrywa sprzedawca prądu. Wystarczy, że przedsiębiorca zgłosi potrzebę nowego licznika, lub to przedsiębiorstwo energetyczne zadecyduje o wymianie urządzenia, a monter pojawi się w naszej firmie. Najpierw spisze dane ze starego miernika prądu, a następnie w tym samym miejscu zainstaluje nowy licznik. Zostało tylko zapisać stan początkowy miernika i założyć plomby. Gotowe! I już możemy czerpać korzyści z inteligentnego licznika w naszej firmie. Wszystko trwa mniej więcej 20 minut. Jako potwierdzenie dokonanej wymiany otrzymamy dokument sporządzony na miejscu przez montera. Tam będziemy mieć zapisany stan końcowy poprzedniego urządzenia i początkowy nowego.

Inteligentny licznik energii to tylko element postępu technologicznego

Każdy przedsiębiorca jest świadomy ponoszonych kosztów i stara się wszystkie minimalizować. Nowoczesny miernik poboru energii elektrycznej to więcej możliwości dla odbiorców prądu w Polsce. Jak widzimy, inteligentny licznik w firmie, to duża zmiana na plus. Przyniesie nam on wyłącznie korzyści. Pytanie nie brzmi: czy wymienić licznik na nowy? Tylko kiedy to zrobimy? Najlepiej jak najszybciej! Proces wymiany urządzeń w Polsce i całej Europie cały czas trwa i powinien skończyć się do końca 2020 r.

One thought on “Inteligentny licznik w firmie – korzyści

  1. Świetne rozwiązania, zwłaszcza, że w większości domów rachunki za prąd są najwyższe. Warto trzymać rękę na pulsie i obserwować zużycie. Świetne rozwiązanie ułatwiające życie.

Comments are closed.