Licznik energii – podstawowe informacje

Licznik prądu - jak działa?

Licznik energii, choć niepozorny, jest bardzo ważnym elementem całej instalacji elektrycznej. Jest miernikiem zużycia prądu i pozwala klientowi rozliczyć się z przedsiębiorstwem, które sprzedaje energię. Choć jest tak istotny, zwykle nie poświęca mu się zbyt dużo uwagi – pora to zmienić! A ty czego jeszcze nie wiesz o licznikach…?

Rodzaje liczników

Zgadza się – są różne rodzaje liczników. W domu możesz mieć indukcyjny, elektroniczny lub inteligentny. Jak rozpoznać, który z nich masz u siebie?

Indukcyjny to ten najstarszego typu. Być może wisi jeszcze u ciebie na ścianie, ale jeśli nie, to z pewnością pamiętasz ten model z aluminiową tarczą, która porusza się zgodnie ze zużyciem energii elektrycznej – im więcej energii zużywasz, tym szybciej tarcza się kręci.
Każdy obrót to ilość spożywanej energii, więc licznik podlicza je i w ten sposób mierzona jest ilość zużytych kWh.

Licznik elektroniczny jest inaczej nazywany cyfrowym, ponieważ zużycie prądu wskazywane jest na ekranie ciekłokrystalicznym. Jest o wiele prostszy w obsłudze i odczycie niż ten indukcyjny, a sam pomiar jest o wiele dokładniejszy. Chyba największą zaletą licznika elektronicznego jest możliwość odczytu jego stanu drogą radiową, dzięki czemu inkasent nie musi odwiedzać odbiorcy.

Te najnowocześniejsze liczniki noszą nazwę “inteligentnych”. Pozwalają na przekazywanie szczegółowych danych o zużyciu energii elektrycznej do dostawcy. Dzięki temu można odczytać, w jakich godzinach odbiorca najczęściej korzysta z prądu.

Jak działa licznik?

Liczniki mierzą zużycie energii elektrycznej. Jednostką miary powszechnie stosowaną przez dostawców energii jest kilowatogodzina (kWh) i megawatogodzina (MWh). Tutaj przeczytacie ile kosztuje kWh.

Jak odczytać dane z licznika?

Wszystko zależy od tego, jaki licznik masz w swoim domu. Inaczej będzie wyglądał odczyt z licznika indukcyjnego, a inaczej z elektrycznego lub inteligentnego. Jedno jest pewne – musisz nauczyć się, jak odczytać jego stan. Dzięki temu będziesz w stanie skontrolować, czy wystawiony rachunek jest prawidłowy.

Awaria, wymiany, naprawa

Skoro już wiesz, jakie istnieją rodzaje liczników i jak je odczytać, pozwolę sobie na kilka słów o konserwacji, zakładaniu, wymianach i naprawach tego urządzenia. Zacznę może od bardzo ważnej rzeczy – licznik prądu jest własnością zakładu energetycznego, jednak to ty jesteś odpowiedzialny za jego ochronę i bezpieczeństwo – przed zalaniem, spaleniem, zanieczyszczeniami czy mechanicznymi uszkodzeniami.

Jeśli chodzi o montaż samego licznika – leży to oczywiście po stronie sprzedawcy energii. Instalacja takiego urządzenia dokonywana jest po odbiorze technicznym wykonanej instalacji elektrycznej. Podczas montażu założone powinny zostać dwie plomby.

Co w przypadku awarii? Jeśli podejrzewasz, że z urządzeniem dzieje się coś niepożądanego, natychmiast zgłoś to do zakładu energetycznego. Jeśli licznik energii faktycznie jest uszkodzony – zostanie on bezpłatnie wymieniony lub naprawiony. Jeżeli natomiast działa prawidłowo – zapłacisz jedynie za przegląd (jest to niewielka kwota). Przegląd powinien zostać wykonany maksymalnie 14 dni od dnia zgłoszenia awarii.
Co ważne – pamiętaj, aby nie próbować samodzielnie naprawiać urządzenia. Wszelkie naruszenia plomby będą skutkowały koniecznością uiszczenia opłaty za naprawę.

Liczniki mają swoją “datę przydatności”. Ten okres trwa 8 lub 15 lat w zależności od rodzaju i mocy nominalnej licznika. Jeśli legalizacja twojego urządzenia skończyła się, sprzedawca prądu zobowiązany jest do bezpłatnej wymiany licznika.