Porównywarka cen energii – warto korzystać?

Jesteście zadowoleni z wysokości Waszych rachunków za prąd i przy okazji opłacania faktury uśmiechacie się zastanawiając się przy tym, dlaczego tak tanio? Zatem znajdujecie się w zdecydowanej mniejszości. Większości bowiem rachunki za energię elektryczną wydają się zwykle zbyt wysokie, a przecież nikt nie lubi przepłacać.


Na szczęście mamy realny wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd i nie mamy tu na myśli spędzania wieczorów przy zapalonej świecy czy notorycznego pisania reklamacji do zakładu energetycznego. Wystarczy odpowiedni wybór oferty i zmiana sprzedawcy prądu.

Zmiana sprzedawcy prądu – czy warto się tego obawiać?

Często towarzyszy nam mylne przekonanie, że nie możemy dokonać takiej zmiany lub też, że będzie się to wiązało z wieloma formalnościami i poniesieniem dodatkowych kosztów. Nic bardziej mylnego. Możemy oczywiście sami zająć się całym procesem zmiany sprzedawcy, ale nie jest to koniecznie. Wystarczy dokonać wyboru, podpisać umowę i złożyć upoważnienie, a wszelkie formalności spadną na nowego sprzedawcę energii elektrycznej. Pamiętajmy oczywiście, żeby przy zmianie kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Dokładnie przeanalizujmy ceny prądu, okres trwania umowy i jakie będziemy mieć opcje płatności. Jeśli mamy pewność rzetelności nowego sprzedawcy i możemy na tym zaoszczędzić, nie warto się nad tym długo zastanawiać.

Porównywarka cen energii – co to jest?

Jest to narzędzie służące do szybkiego rozpoznania na rynku usług energetycznych. Na takich stronach internetowych znajdują się aktualne oferty wszystkich sprzedawców prądu w Polsce. Po wpisaniu kilku parametrów mamy jak na dłoni najtańszego sprzedawcę, który jest dostępny w naszej okolicy.

Porównywarka cen prądu jest ogromnym ułatwieniem w drodze do obniżenia rachunków za energię elektryczną w naszym gospodarstwie domowym. Co istotne,  jest dostępna dla wszystkich i to całkowicie za darmo.

Jak korzystać z porównywarek cen prądu?

Najważniejsze to podanie naszego kodu pocztowego. Od naszej lokalizacji jest zależna opłata za dystrybucję prądu, liczba dostępnych sprzedawców oraz wysokość opłat za zużycie energii elektrycznej. Podajemy także zużycie prądu w naszym gospodarstwie, ponieważ ten czynnik również ma wpływ na wysokość stawek za energię.

Są to oczywiście najważniejsze parametry, które już pozwolą nam na sprawdzenie pierwszych wyników, ale mamy jeszcze możliwość zaznaczenia dodatkowych opcji, by jeszcze lepiej dopasować ofertę sprzedawcy prądu do naszych potrzeb. Jaka taryfa prądu, jakie zużycie w strefie szczytowej i pozaszczytowej czy czas trwania obecnej umowy z dostawcą prądu, te punkty pozwolą na dobranie dla nas najlepszej oferty, najkorzystniejszej cenowo.

Czy samodzielne podjęcie decyzji będzie lepsze?

Gdy systematycznie borykacie się ze zbyt wysokimi rachunkami za prąd i nie chcecie już przepłacać to najlepszy czas, aby podjąć decyzję o zmianie. Możecie oczywiście sami wziąć sprawy we własne ręce i poszukać oferty, która wreszcie pozwoli Wam zaoszczędzić.

To, co musicie wiedzieć, zanim przystąpicie do tego żmudnego procesu, to fakt, że liczba dostępnych sprzedawców jest spora. Dodatkowo na rynku usług energetycznych pojawiają się wciąż nowe propozycje.

Porównanie nie może ograniczać się tylko do sprawdzenia stawek za energię oferowanych przez sprzedawców. Musimy dopasować ofertę do naszej lokalizacji, ponieważ nie wszędzie będziemy mieli dostęp do wybranej propozycji, a warunki cenowe mogą dotyczyć innego regionu. Dodatkowo powinniśmy zapoznać się z warunkami umowy, opcjami taryfowymi, sposobami płatności itp. Jeśli jesteśmy tego świadomi i mamy na to sporo wolnego czasu, to pozostało tylko zabierać się do pracy. A jeżeli nie, to porównywarka cen energii załatwi sprawę za nas.

Na którą porównywarkę się zdecydować?

Może zaskoczyć nas ilość wyników po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła porównywarka cen prądu, a nowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Jednak nie każda spełni nasze oczekiwania w 100%. Różnią się między sobą nie tylko parametrami wyszukiwania, ale także ilością dostępnych sprzedawców prądu. To, co możemy zarzucić większości z  nich, to rzadkie aktualizacje stawek za prąd czy długie oczekiwanie na wynik.

Zdecydowanie najlepszą porównywarką, którą możemy polecić z czystym sumieniem, jest enerad.pl. Po wpisaniu kodu pocztowego i wysokości rachunku za prąd automatycznie pojawi nam się lista najlepszych dostępnych ofert sprzedawców prądu i wysokość opłat. Tym prostym zabiegiem sprawdzimy, ile możemy zaoszczędzić. Nie czekaj i sprawdź już teraz, czy Ty też możesz obniżyć swoje rachunki!