Opłaty za energię elektryczną – co jest na rachunku?

Rachunki za energię elektryczną bardzo często przyprawiają nas o ból głowy. To, na co zwracamy uwagę, to oczywiście naliczona kwota za zużyty prąd w określonym czasie zależnym od sposobu rozliczania. Jeśli nigdy nie zastanawiałeś się nawet nad tym, za co płacisz i co zawiera Twoja faktura za energię elektryczną, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Za co tak naprawdę płacimy?

Opłaty za prąd w naszym gospodarstwie domowym możemy podzielić na dwie kategorie: opłata za dystrybucję prądu, którą pobiera od nas dostawca prądu. Jest to opłata za korzystanie z udostępnionej sieci energetycznej. Drugą kategorią jest należność za zużyty prąd, którą płacimy sprzedawcy prądu. Jest ona zmienna i liczona za kilowatogodzinę.

Opłaty za energię elektryczną

Jakie może spotkać opłaty za energię elektryczną? Oto one:

  • podstawowa jest oczywiście opłata za samą energię wyrażona w złotówkach za kWh. Jest pobierana zawsze bez względu na wybranego dostawcę prądu. Zależna jest od cennika oferowanego przez konkretnego sprzedawcę prądu. Stawki opłaty za kWh mogą się znacznie różnić, dlatego powinno być to główne kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę dokonując wyboru sprzedawcy prądu.
  • opłata handlowa – jest to stała opłata, jaką nalicza sprzedawca prądu za obsługę m.in. za obliczanie zużycia, wystawiania rachunków, wysyłania faktury na nasz adres. W zależności od sprzedawcy może być różnie nazywana jak np. opłata manipulacyjna, abonamentowa, za obsługę. Na szczęście obecnie nie wszyscy sprzedawcy naliczają tę opłatę, co daje nam możliwość dodatkowych oszczędności po przemyślanej zmianie sprzedawcy prądu.

Opłaty za dystrybucję prądu

Jeśli weźmiemy fakturę do ręki, możemy zauważyć, że płacimy naszemu dostawcy prądu za możliwość korzystania z sieci. Należność składa z kilku elementów:

  • opłata sieciowa/przesyłowa – jest to opłata zmienna za korzystanie  z sieci i jest proporcjonalna do naszego zużycia prądu. Im więcej zużycia energii w danym okresie, tym opłata ta będzie wyższa;
  • opłata abonamentowa – jest to opłata za dokonywanie odczytów liczników. Jest zależna od dystrybutora i okresu rozliczeniowego. Im krótszy okres rozliczania tym gorzej, bo wymaga częstszych wizyt i dokonywania odczytów, za co zapłacimy więcej;
  •  opłata jakościowa – jest to nasz wkład w finansowanie rozwoju sieci energetycznej. Potrzeba dokonywania tej opłaty wynika z kosztów ogólnych utrzymania sieci i zapewnienia ciągłości dostaw prądu dla domu czy firmy.

Na co zwracać uwagę na rachunku za prąd?

Oprócz numeru licznika i wybranej przez nas taryfy na rachunku są wyszczególnione opisane wyżej dwie kategorie opłat za dystrybucje i zużycie energii elektrycznej. Podana kwota końcowa, na jaką zawsze zwracamy uwagę i którą musimy opłacić, to połączenie świadczenia usługi dystrybucji i energia elektryczna wyrażona w złotówkach. Podana jest kwota netto, opłata VAT i kwota brutto. Oczywiście jeśli wybraliśmy taryfę G12 lub G12w kwota za zużycie energii elektrycznej będzie zależna od stawek i zużycia prądu w godzinach szczytowych i pozaszczytowych.  Na naszym rachunku za prąd muszą się znaleźć także poniższe informacje:

  • wysokość opłaty dystrybucyjnej;
  • wielkość naszego zużycia energii, na podstawie której został naliczony dany rachunek obejmujący okres czasu, jakiego faktura dotyczy;
  • informacje o stawce za zużycie prądu, w tym o zmianach stawek i opłat za energię elektryczną;
  • sposób dokonania odczytu – czy odbiorca prądu sam przekazał odczyt, czy był to odczyt zdalny,  którego dokonał pracownik zakładu energetycznego.

Jak będzie wyglądał nasz rachunek po zmianie sprzedawcy?

Bardzo często mamy wątpliwości, czy zmiana sprzedawcy prądu będzie dobrą decyzją, która przyniesie nam to, na czym nam najbardziej zależy. A chodzi mianowicie o obniżenie rachunków. Wydaje się, że jeśli teraz nasz sprzedawca prądu jest jednocześnie naszym dostawcą prądu, to dokonujemy tylko jednej opłaty.

Oczywiście, że nie! Opłata za dystrybucję jest pobierana zawsze i jest niezmienna bez względu na to, czy zmienimy sprzedawcę prądu. Opłata za przesył w tej samej kwocie trafi do dostawcy prądu, a opłata za kWh do wybranego przez nas sprzedawcy energii elektrycznej. Jeśli znajdziemy korzystną ofertę możemy sporo zaoszczędzić i zmniejszyć swoje rachunki za prąd. By dokonać trafnego wyboru warto wesprzeć się internetowymi porównywarkami cen energii. O tym można poczytać więcej w  naszym artykule Jak wybrać najtańszego sprzedawcę prądu?