Instytucje kupują prąd taniej za pomocą zakupów grupowych

Po raz kolejny, gminy skupione w Związku Gmin Śląska Opolskiego zaoszczędziły na zakupach prądu poprzez zakupy grupowe. Wspólny przetarg oznacza oszczędności rzędu 2,6 mln zł mniej niż przy standardowych zakupach. Tego typu oszczędności robią wrażenie. Dowiedzmy się zatem na czym polega tego typu proceder.

Grupowe zakupy energii elektrycznej

Związek, o którym mowa w dzisiejszym artykule jest zarządzany przez gminę Strzelce Opolskie. Został zawiązany w 1991 r., a jego celem był i wciąż jest gospodarczy i społeczny rozwój regionu Śląska Opolskiego. Jest to jeden z najstarszych związków tego typu. Jak widać na obecnym przykładzie, działa i to bardzo prężnie także w dniu dzisiejszym. Jeżeli chodzi o grupę zakupową, której celem jest przeprowadzenie wspólnego przetargu, to została zawiązana w 2012 r.

Gmina Strzelce Opolskie zebrała dane do przetargu z 385 gminnych instytucji z 37 różnych gmin. Całe zapotrzebowanie na prąd grupy wynosi 51,9 tys. megawatogodzin. Do przetargu startowało 7 firm energetycznych, a wygrała poprzez zgłoszenie najtańszej oferty firma Ecoergii z Krakowa.

Budżet, który był zaplanowany na rok 2016 przez te 385 gmin wynosił 15,5 mln złotych, natomiast firma EcoErgia zaoferowała sprzedaż wymaganej ilości prądu za 12,9 mln zł. Zatem jak łatwo policzyć, oszczędności w wydatkach na energię elektryczną dla gmin równają się 2,6 mln zł.

Dalsze działania Związku Gmin Śląska Opolskiego

Sukcesy związku doprowadziły obecnie do sytuacji, że działania w zakresie przetargów i grupowych negocjacji cenowych stały się główną domeną związku. Czesław Tomalik, Prezes ZGOŚ tłumaczy, że związek dzięki wspólnym negocjacjom przynosi gminom realne korzyści. Połączenie potencjałów większej ilości podmiotów pozwala wywierać większą presję na monopolistów, a dzięki temu staje się możliwym uzyskanie lepszych warunków zakupu prądu. Nie bez powodu inne gminy interesują się skutecznymi działaniami związku, na pewno chętnie chciałyby także skorzystać z tego typu oszczędności.

Alternatywne sposoby oszczędności

Jeżeli jednak nie jesteście dużym, zorganizowanym związkiem, tylko prowadzicie np. zakład produkcyjny, to o wiele łatwiejszym i dostępniejszym sposobem mogą okazać się aukcje zakupu prądu, jakie organizuje enerad.pl. Cały proces jak podaje enerad.pl jest bardzo prosty. Wystarczy określić parametry aukcji, czyli ile potrzebujemy prądu, na ile chcemy podpisac umowę itp., a następnie czekamy aż sprzedawcy zaczną się bić o nas, jako klienta. Robią to oczywiście poprzez oferowanie nam coraz niższych cen za prąd, zatem my tylko na tym zyskujemy.