Obecnie ceny życia w Polsce idą w górę. Drożeją nie tylko artykuły spożywcze, ale także ceny prądu, koszty gazu czy opłaty za ogrzewanie. Wysokość ceny błękitnego paliwa jest aktualnie najwyższa od 13 lat! W przypadku energii elektrycznej ceny pojawiła się opłata mocowa, a rachunki wzrosły w przeciętnym gospodarstwie średnio o 160 – 180 zł! Dlaczego ceny prądu rosną? Czy można i jak obniżyć rachunki za prąd? Sprawdź!
Obniżenie rachunków za prąd – czemu energia elektryczna jest coraz droższa?
Zanim poznamy sposoby na obniżenie rachunków za prąd, warto dowiedzieć się, czemu koszty energii elektrycznej są coraz wyższe. ”Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że cena megawatogodziny prądu na rynku hurtowym wzrosła o około 100 zł w tym roku. Kolejnym powodem, przez który nasze rachunki za prąd są coraz większe, jest wyższy koszt produkcji. Chodzi tutaj głównie koszt zezwoleń na emisję CO2, który wzrósł aż o 113%! W 2020 zezwolenie kosztowało 30 euro za tonę, zaś teraz koszt ten wynosi ponad 61 euro!
Polskę dotkną te podwyżki szczególnie mocno, ponieważ nasza energetyka opiera się głównie na węglu. W miksie wytwórczym udział tego surowca stanowi aż 70%. Zatem, jakie są sposoby na obniżenie rachunków za prąd?
Obniżenie rachunków za prąd, a wybór odpowiedniej taryfy
Jednym z działań, jakie możemy wykonać, aby zacząć oszczędzać prąd jest określenie naszej aktywności domowej. Chodzi o to, w jakich godzinach czy dniach korzystamy z urządzeń elektrycznych takich jak pralka, suszarka czy zmywarka. Również ładowanie różnych telefonów czy laptopów warto wziąć pod uwagę – czy robimy to w dzień, czy w nocy. Po co zastanawiać się, jak korzystamy z energii elektrycznej? Po to, aby móc dobrać do niej odpowiednią taryfę.
Prąd można kupować w różnych taryfach, m.in. jednostrefowej (G11) lub dwustrefowej (G12). W pierwszym wypadku cena jest zawsze taka sama, a w drugim różni się w zależności od pory dnia, w nocy i poza godzinami szczytu, oraz w weekendy. W moim przypadku taniej wychodzi taryfa G12 i to ona pozwoliła mi zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Urządzeń pobierających dużo energii używam w weekendy, a laptopa czy telefony ładuje w nocy, korzystając z tańszego prądu i mogę z nich korzystać spokojnie cały dzień. Dzięki temu jest w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na miesiąc. Jednak nie zawsze taryfa dwustrefowa będzie tańsza. Jeśli wasz dzień jest tak ułożony, że częściej korzystacie z urządzeń pobierających energię w godzinach szczytu, taryfa G11 może okazać się korzystniejsza. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną!
Zmiana sprzedawcy energii sposobem na obniżenie rachunków za prąd?
Rozwiązanie to nie jest bardzo popularne, choć coraz więcej osób się na to decyduje, od 2007 roku, sprzedawcę prądu zmieniło ponad 907.000 klientów! Nie wiadomo dlaczego, ale często „przywiązujemy” się do sprzedawców prądu i nie analizujemy sytuacji na rynku. A czasem warto! Wiele firm sprzedających energię posiada bardzo korzystne oferty.
Aby zacząć myśleć o tym sposobie na obniżenie rachunków za prąd, trzeba znaleźć jakąś porównywarkę cen prądu i sprawdzić oferty, zestawiając je z naszymi aktualnymi warunkami. Powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- czas trwania umowy i warunki jej wypowiedzenia,
- wysokość opłaty handlowej,
- dodatkowe usługi oferowane przez sprzedawcę.
Warto dodać, że dzięki temu sposobowi można naprawdę zaoszczędzić całkiem dużo, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie!
Jak zmniejszyć opłaty za prąd? 3 skuteczne sposoby w domu!
Sposobów, aby oszczędzać prąd w domu, jest wiele. Ja podam trzy, które według mnie są najskuteczniejszym sposobem, pozwalającym obniżyć rachunki za prąd. Oto one:
- Kupuj urządzenia energooszczędne – jest to bardzo istotne, ponieważ sprzęty o wysokiej klasie energetycznej (najwyższa klasa przy nowych etykietach jest oznaczona literą ‘A’) pobierają nawet dwukrotnie mniej energii niż sprzęty średniej klasy. Realnie przekłada się to więc na wysokość rachunku za prąd. Podobnie sprawa ma się z żarówkami, są droższe, jednak pobierają mniej energii i ich żywotność jest znacznie większa, dzięki czemu nie musimy ich wymieniać tak często jak tradycyjnych.
- Unikaj zostawiania sprzętów w stanie czuwania – co prawda w tym stanie urządzenia nie pobierają wiele prądu, jednak jeśli całkowicie je wyłączymy, nie będą pobierać go wcale. Różnice można zauważyć szczególnie wtedy, kiedy mamy wiele różnych sprzętów – telewizor, komputer, konsola. Po zsumowaniu tego wszystkiego rocznie możemy oszczędzić kilkadziesiąt złotych, tylko na tym, że klikniemy zamknij zamiast uśpij 🙂
- W pełni wykorzystuj pralkę, suszarkę czy zmywarkę – te urządzenia pobierają wiele energii za każdym razem, gdy są używane, Warto zadbać, aby zawsze jak ich używamy, były zapełnione.
Jak obniżyć rachunki za prąd – a może energia odnawialna?
Rachunki za prąd będą coraz wyższe i w końcu nawet najlepsze metody na oszczędzanie energii nie będą wystarczające. Aby się przed tym uchronić, można podjąć inwestycję w Odnawialne Źródła Energii (OZE). W przypadku energii elektrycznej najpopularniejszym rozwiązaniem OZE jest fotowoltaika. Korzysta ona z energii słonecznej i za pomocą zjawiska fotowoltaicznego przekształca ją w użytkową. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające ograniczyć rachunki za prąd jedynie do kosztów stałych. System musi być podłączony do sieci, ponieważ konieczne jest magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii, która nie została zużyta na bieżąco. Instalację taką nazywamy on-grid (czyli przyłączoną do sieci). Są również instalacje off-grid, wykorzystujące magazyny energii do przechowywania wyprodukowanych nadwyżek. Niestety są aktualnie bardzo drogie i przez to rzadziej stosowane.
Fotowoltaika jest sposobem na uniknięcie podwyżek cen prądu, jednak wiąże się ze sporym kosztem początkowym, koszt instalacji o mocy 5 kW wynosi około 20.000 – 25.000 zł. Można go jednak zmniejszyć licznymi dofinansowaniami, a także finansować kredytami – wiele banków chętnie wspiera takie inwestycje. Warto też wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna nie tylko pozwala obniżyć rachunki za prąd – fotowoltaiką można także ogrzewać dom! Jest to możliwe dzięki połączeniu paneli fotowoltaicznych ze źródłem ciepła napędzanym prądem. W tym zakresie szczególnie dobrze system słoneczny współpracuje z pompą ciepła. Urządzenie to w 75 -80% wykorzystuje energię z otoczenia, a tylko pozostała część musi zostać uzupełniona prądem, do czego warto wykorzystać instalację fotowoltaiczną.