Jak oszczędzać prąd w domu?

jak oszczedzac prad w domu

Ceny prądu 2021 nie napawają optymizmem – koszty związane z energią elektryczną znów podskoczyły i po części odpowiada za to m.in. opłata mocowa, która została wprowadzona w tym roku. Mimo wyższych cen prądu, możemy płacić niższe rachunki za energię elektryczną, dzięki oszczędzaniu jej! Jak oszczędzać prąd w domu? Jakie sposoby na oszczędzanie energii sam stosuję?

Sposoby oszczędzanie energii w domu – kilka trików na niższe rachunki za prąd!

Jest wiele sposobów na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej za pomocą oszczędzania energii – skomplikowanych lub takich, które można wdrożyć od razu. Wszyscy, w tym i ja, wolą te prostsze, więc podam Wam kilka zasad, które sam stosuje i i uważam za skuteczne.

1. Urządzenia energooszczędne

Zakup urządzeń zużywających mniej energii to sposób, który warto przemyśleć, zwłaszcza przy wymianie sprzętu elektronicznego. Jak znaleźć urządzenia energooszczędne? Oznaczenia energetyczne pozwalają określić ile energii dane urządzenie pobiera. Obecnie najwyższa ranga to A+++, a urządzenia oznaczone w ten sposób mogą nam pomóc zaoszczędzić do 30% zużywanej energii, względem urządzeń oznaczonych literką A. W tym samym punkcie warto wspomnieć o wymianie żarówek na te energooszczędne (zużywają jedynie około 20% prądu, jaki pobiera tradycyjna żarówka). Jest to nie tylko sposób na oszczędności, ale także na ochronę środowiska!

2. Ograniczenie opcji stand – by (tryb czuwania)

Telefony, komputery, laptopy, telewizory czy konsole mają wbudowany tryb czuwania. Jest to wygodne wyjście, jednak urządzenia pozostawione w tym trybie nadal pobierają energię. Nie są to duże wartości, jednak można je całkowicie wyeliminować poprzez wyłączenie urządzenia 🙂 Opłaca się to zwłaszcza, gdy nie będziemy korzystać z danego urządzenia przez dłuższy czas.

3. Ładowarki z gniazdka!

Ładowarki podłączone do gniazdek nadal pobierają energię, nieznaczną ilość, ale nadal coś. Jeśli nie ładujemy aktualnie żadnego urządzenia, warto odłączyć ładowarkę od prądu. Dobrym wyjściem jest również stosowanie przedłużaczy z włącznikiem.

4. Gaszenie światła

Ta prosta czynność, gdy tylko wejdzie nam w nawyk może przynieść wiele dobrego. Jest to punkt, od którego powinno się zacząć oszczędzanie prądu w domu!

5. Włączanie tylko pełnej pralki, suszarki i zmywarki

To wydaje się oczywiste, jednak czasem się do tego nie stosujemy. Tu kupka ubrań, tam kilka talerzy i od razu włączamy zmywarkę czy pralkę. Lepiej poczekać, aż zbierze się ich na tyle dużo, że zapełnią całe urządzenie. Używając tych urządzeń w racjonalny sposób, możemy zaoszczędzić nawet do 50% (!!!) zużycia energii przez nie, a dodatkowo będziemy oszczędzać wodę.

6. Nie przegrzewanie mieszkania

Odpowiednia temperatura w domu to około 21 stopni, a w nocy nawet mniej, 18 – 19. Domy i mieszkania mają często wyższą temperaturę. Obniżenie ciepła w mieszkaniu o 1 stopień to oszczędność w prądzie o około 5 – 6%! Zmniejszenie temperatury spowoduje nie tylko mniejsze zużycie prądu, ale także nasze lepsze samopoczucie!

7. Pomyśl o jasnych kolorach ścian

Światło naturalne powinno być używane jak najczęściej jeśli chcemy oszczędzać energię. Jasne kolory ścian mogą w tym znacząco pomóc, ponieważ światło będzie się lepiej od nich odbijać i pomieszczenia będą jaśniejsze!

8. Używaj trybów eco!

Elektronika jest wszechobecna w naszych domach. Większość urządzeń ma wbudowany tryb eco, który pobiera mniej energii niż inne tryby (np. przyciemnia obraz w ekranach). Używanie go na pewno pomoże w oszczędzaniu energii w domu.

Kondensator prądu – urządzenie do oszczędzania prądu?

Jest to urządzenie, które upraszczając ma oszczędzać prąd w naszych domach. Kondensator prądu w teorii jest kompensatorem mocy biernej indukcyjnej. I rzeczywiście to robi, w praktyce oznacza to, że w naszej instalacji “krąży” mniej prądu. Pobór energii od dostawcy zostaje jednak taki sam, a co za tym idzie rachunki nie maleją. Co więcej urządzenie to potrzebuje energii, aby mogło działać. Moim zdaniem jest to przereklamowana sprawa i znacznie lepiej jest po prostu oszczędzać prąd, choćby zwykłym wyłączaniem światła, gdy nie jest potrzebne.

Jak zaoszczędzić na prądzie w domu?

Podałem kilka prostych przykładów, są też mniej oczywiste sposoby, na których można również zaoszczędzić!

Taryfa prądu, a oszczędności prądu

Taryfy prądu dla domu są różne i powinniśmy się zdecydować na taką, która będzie najlepiej pasować do rytmu naszego życia 🙂 Korzystanie z taryf z tańszymi godzinami nocnymi, lub weekendami, powinno być korzystne dla wszystkich osób stawiających pranie, zmywanie w godzinach nocnych lub w weekendy.

Zmiana sprzedawcy prądu!

Ceny prądu wśród różnych operatorów są różne i warto sprawdzić czy nie możemy obniżyć naszych rachunków o kilka dodatkowych złotówek, tylko poprzez zmianę dostawcy prądu! W skali roku może uzbierać nam się dzięki temu całkiem duża suma.

Fotowoltaika, a oszczędzanie prądu w domu

Jeśli zależy nam na dużych oszczędnościach, warto zastanowić się nad własną instalacją fotowoltaiczną. Przynosi ona długofalowe korzyści i w znaczny sposób zmniejsza rachunki za prąd. Na przykład instalacja fotowoltaiczna 4 kW, która powinna spokojnie zaspokoić potrzeby rodziny 4 osobowej. W rok wyprodukuje ona około 3500 – 4000 kWh, w zależności od ustawienia paneli. Cena takiej instalacji to około 20.000 zł i spłaca się po 6 – 7 latach. Po tym czasie prąd jest dla nas darmowy tak długo jak będzie działać instalacja. Oczywiście fotowoltaika jest sporą inwestycją, jednak dzięki dofinansowaniom do fotowoltaiki, np. Mój Prąd, ulgą termomodernizacyjnym czy innymi sposobami wsparcia OZE, znacząco można obniżyć koszty instalacji.

A jakie są wasze sposoby na oszczędzanie prądu w domu?