Koszty ogrzewania domu 2022 w górę. Nowe przepisy

Ogrzewanie domu stanowi dużą część wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. W wielu budynkach zainstalowane są stare piece na węgiel, który ze względów zasobowych cały czas drożeje. Niestety przez nowe rozporządzenie, koszty ogrzewania domu 2022 znów wzrosną. Co ma się zmienić i dlaczego? Ile więcej zapłacimy za ogrzewanie domu? Powiem też co można zrobić, aby uniknąć podwyżek. Zapraszam!

Czemu koszty ogrzewania domu w 2022 roku mają być wyższe?

Rozporządzenie, które przygotowuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma umożliwić producentom ciepła podniesienie stawek. Jak tłumaczą twórcy rozporządzenia, jest to spowodowane tym, że koszty w sektorze cieplnym rosną – głównie przez wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2.

Wzrost cen ogrzewania, podobnie jak podwyżki cen prądu to efekt zaniedbań energetycznych. Ciepło w Polsce w 70% wytwarzane jest z węgla kamiennego, a systemy ciepłownicze, w większości są nieefektywne energetycznie.

Jakiej podwyżki kosztów ogrzewania możemy się spodziewać? Specjaliści szacują, że w najbliższych latach koszt ogrzewania może być wyższy o 5.80 zł miesięcznie, czyli w skali roku zapłacimy 69,60 zł więcej za ogrzewanie domu.

Porównanie kosztów ogrzewania domu dla różnych źródeł ciepła

Koszt ogrzewania domu zależy od wielu czynników, między innymi od wielkości mieszkania, ocieplenia domu, szczelności okien i drzwi czy wentylacji. Koszty najbardziej zależne są jednak od sposobu ogrzewania domu. Poniżej podam roczne koszty ogrzewania dla ocieplonego domu, o wielkości 150 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło około 100 kWh/m2/rok.

Koszt ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe jest bardzo często spotykane w blokach, ze względu na dość niskie koszty oraz wygodę użytkowania. W omawianym domu, przyjdzie nam rocznie zapłacić około 3.107 zł za ogrzewanie domu gazem ziemnym w taryfie W-3, oraz 3.827 zł za ogrzewanie domu gazem płynnym.

Koszt ogrzewania pompą ciepła

Tutaj z kolei mamy jedno z najtańszych źródeł ogrzewania, a także najbardziej ekologiczne. Większość energii jakiej pompa ciepła potrzebuje, pochodzi z otoczenia (woda, ziemia czy powietrze), a prądu z sieci potrzeba w tym przypadku zaledwie około 25%. Przekłada się to jednak na wzrost rachunku za prąd. Cena ogrzewania pompą ciepła w skali roku wynosi około 2.363 zł (taryfa G11; gruntowa pompa ciepła).

Koszt ogrzewania olejem opałowym

Aby ogrzać dom przez rok olejem opałowym trzeba się liczyć z kosztami wynoszącymi około 4.303 zł. Jest to drugi w kolejności sposób ogrzewania pod względem ceny, zaraz po ogrzewaniu elektrycznym.

Koszt ogrzewania węglem

“Tradycyjne”, że tak powiem źródło ogrzewania domu w Polsce. Piece na węgiel wytwarzają duże ilości smogu, a rząd stara się z nim walczyć, między innymi dofinansowując wymianę pieca czy stosując ulgi w podatkach dla osób zmieniających źródło ogrzewania. Koszt ogrzewania węglem wynosi obecnie około 2.694 zł i będzie rósł ze względu na kurczące się złoża tego paliwa.

Koszt ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne (kotłem elektrodowym) jest najdroższe w całym tym zestawieniu. W taryfie całodobowej G11 zapłacimy około 9.545 zł, a w taryfie G12w średnio 5.606 zł. Jest to bardzo drogi sposób na ogrzewanie domu, a przez rosnące ceny prądu, koszt ogrzewania elektrycznego będzie rosnąć. Ale może da się rozwiązać problem wysokich kosztów ogrzewania elektrycznego? Sposobem może być fotowoltaika!

Czy odnawialne źródła energii są sposobem na niskie koszty ogrzewania domu?

Odnawialne źródła energii, jak wskazuje sama nazwa, mają tą przewagę, że możemy ich używać do woli, ponieważ nigdy nie znikną, jak np. węgiel kamienny. Jak najbardziej, OZE jest sposobem na uniknięcie wysokich kosztów ogrzewania domu, jednak system taki będzie wymagał dużych nakładów finansowych. Jak już pisałem wyżej, najtańszym źródłem ogrzewania domu jest pompa ciepła, która jest rozwiązaniem OZE, a przynajmniej w większości. Aby w pełni była ona ekologiczna, należy ją połączyć z ekologicznym źródłem prądu, np. fotowoltaiką. Dzięki takiemu połączeniu, możemy mieć darmowe ogrzewanie pompą ciepła, które wykorzystuje wyłącznie odnawialne źródła energii. Jednak koszty, którymi wiąże się inwestycja są dość spore. Dla domu o powierzchni 150 m2 i klasie energetycznej 50 kWh/m2, cena pompy ciepła i fotowoltaiki, która ją zasili to około 38.000 zł.

Podobnie można zrobić z ogrzewaniem elektrycznym. Wystarczy, że zastąpimy prąd z sieci tym z fotowoltaiki. Tutaj jednak koszt kotła elektrycznego, wraz z instalacją fotowoltaiczną wynosi około 51.000 zł, dla takiego samego domu, jak w przypadku tego z pompą ciepła. Nadal jednak pozwala to na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i możliwość oszczędzania!

Jak obniżyć koszty ogrzewania domu?

Skoro już poruszam kwestię kosztów ogrzewania domu, warto wspomnieć jak je choć trochę obniżyć. Zacznę od najbardziej problematycznego rozwiązania, ale jednocześnie od najskuteczniejszego! Termomodernizacja budynku – jest to dość szerokie pojęcie, ale mówiąc jak najprościej chodzi tutaj o takie elementy jak: wymiana źródła ciepła na efektywniejsze, ocieplenie budynku czy wymiana stolarki (drzwi i okien). Są to sposoby o których powinno się myśleć zwłaszcza przy remoncie, jednak można to wykonać w każdym momencie, aby poprawić efektywność energetyczną naszego domu.

Inne sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu to:

  • Odpowiednio ustawiaj temperatury w pomieszczeniach – mieszkania i domy często są przegrzewane, przez co nie tylko wydajemy więcej na ocieplenie domu, ale także możemy się gorzej czuć. Optymalna temperatura to od 18 do 22 stopni, a w nocy może to być nawet 17. Warto również zwrócić uwagę, aby w pomieszczeniach, w których spędzamy mniej czasu i rzadziej do nich wchodzimy, temperatura była niższa, to również pomoże nam zaoszczędzić.
  • Nie zasłaniaj grzejników – czy to meblami czy praniem, zmniejsza to ich efektywność nawet o 20%!
  • Wietrz mieszkanie – powinno się to robić co najmniej 3 razy dziennie jednak nie dłużej niż 10 minut. Pomaga to nie tylko obniżyć koszty ogrzewania domu, ale także zwiększa komfort mieszkania i zmniejsza problemy z wilgocią.
  • Uszczelnij okna i drzwi – da to dodatkową barierę i nie pozwoli wydostać się ciepło na zewnątrz. Podpowiem tylko jeszcze, że większość okien ma specjalne systemy, dzięki którym możemy docisnąć ich uszczelki (więc na zimę powinniśmy ustawić je mocno dociśnięte, a latem odwrotnie).

Niestety z każdej strony koszty życia rosną – czekają nas podwyżki cen prądu, gazu oraz ogrzewania domu. Jak wy się zapatrujecie na rosnące koszty ogrzewania? Szukacie alternatywnych wyjść w stylu OZE? Możecie dodać też swoje przykłady jak obniżyć koszty ogrzewania domu!