Czym jest opłata mocowa i czy można jej uniknąć?

Ceny prądu 2021 poszły w górę i jest to między innymi niechlubna zasługa nowej pozycji na rachunku za prąd – opłaty mocowej. Nowa pozycja pojawi się na wszystkich rachunkach – zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych. Czym jest opłata mocowa i dlaczego została wprowadzona? Od kiedy będzie naliczana? Czy opłaty mocowej można uniknąć?

Co to jest opłata mocowa?

W Polsce obowiązuje ustawa z dnia 8 grudnia 2017 o rynku mocy, która ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne państwa, stabilność cen prądu, a także przeciwdziałać niedoborom wytwórczym energii elektrycznej. Opłata mocowa ma wspierać państwowe koncerny energetyczne oraz elektrownie węglowe, których rentowność jest już praktycznie żadna, a utrzymywanie ich przynosi tylko straty.

Opłata mocowa – kiedy została wprowadzona?

Wprowadzenie nowej opłaty miało nastąpić 1 października 2020. Datę tę przełożono na 1 stycznia 2021. Rząd chciał zwolnić z nowej opłaty przemysł energochłonny. Przedstawił ten pomysł Komisji Europejskiej, ale koncepcja nie została zaakceptowana. Aby nie obciążać przemysłu, gdy ten wychodził z recesji, postanowiono przełożyć datę wprowadzenia opłaty właśnie na 1 stycznia 2021.

Jak długo będzie naliczana opłata mocowa? W tym momencie ciężko powiedzieć, znalazłem jedynie wzmiankę, że opłata mocowa będzie obowiązywać przynajmniej do 2037 roku, ze względu na najdłuższe kontrakty dla jednostek nowo budowanych o najniższej emisyjności.

Ile wyniesie opłata mocowa dla firm?

Firmy zapłacą najwięcej, to już jest pewne. Szacuje się, że opłata mocowa ma przynieść 5,6 mld złotych z czego, aż 80% (4,48 mld zł) zapłacą przedsiębiorcy. Szacowano, że kwota jaką będą płacić przedsiębiorcy, będzie wynosić 45 zł/MWh, jednak już wiadomo, że kwota ta będzie na poziomie 76,2 zł/MWh. To blisko dwa razy więcej niż sądzono! Firmy energochłonne zapłacą w skali roku nawet kilkaset tysięcy złotych więcej! Niestety może się to przełożyć na ceny różnych produktów, z których korzystamy na co dzień.

Opłata mocowa dla domu

Wysokość opłaty mocowej dla domu jest zależna od rocznego zużycia energii. Wyróżnia się 4 grupy:

  • zużywające rocznie poniżej 500 kWh, które zapłacą 1,87 zł miesięcznie,
  • zużywające rocznie od 500 kWh do 1.200 kWh, które zapłacą 4,48 zł miesięcznie,
  • zużywające rocznie od 1.200 kWh do 2.800 kWh, które zapłacą 7,47 zł miesięcznie,
  • zużywające rocznie ponad 2.800 kWh, które zapłacą 10,46 zł miesięcznie.

Gospodarstwa domowe zapłacą w sumie 1,12 mld zł z tytułu opłaty mocowej w 2021.

Opłata mocowa a fotowoltaika – czyli czy można uniknąć nowej opłaty?

Niestety posiadanie fotowoltaiki czy innego OZE w naszym domu czy firmie nie zwalnia nas z opłaty mocowej. Instalacja fotowoltaiczna może jednak znacznie zmniejszyć pobór energii z sieci, co już obniży wysokość opłaty mocowej dla prosumenta i podmiotów biznesowych. Działanie instalacji fotowoltaicznej w większości pokrywa się z czasem naliczania opłaty mocowej dla firm (od 7 do 22). Podobnie jest w przypadku gospodarstw domowych, fotowoltaika może pomóc wejść w niższy próg opłaty mocowej. Oprócz tego, fotowoltaika pozwala oszczędzać na samym koszcie prądu, który za sprawą słońca jest darmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *