Termomodernizacja budynku – czym jest i co daje?

termomodernizacja budynku czym jest i co daje

Standardy dotyczące efektywności energetycznej stają się coraz wyższe. Domy wybudowane kilka lat temu mogą już ich nie spełniać. Im wyższa efektywność energetyczna, tym opłaty za prąd czy ogrzewanie są mniejsze. Aby doścignąć nowe domy pod względem energooszczędności, można przeprowadzić termomodernizację. Na czym dokładnie może polegać termomodernizacja? Jakie korzyści daje?

Czym jest termomodernizacja budynku?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem termomodernizacji jest wprowadzenie zmian, które pozwolą ograniczyć straty ciepła lub do jego wytworzenia będą wykorzystywać źródła ciepła o wyższej skuteczności.

Co dokładnie możemy zrobić w ramach termomodernizacji budynku?

Co obejmuje termomodernizacja?

Jak już wspominałem wyżej, chodzi głównie o szeroko pojętą poprawę efektywności cieplnej budynku (również ciepła woda się do tego zalicza). Wprowadzenie zmian może polegać na:

 • Ociepleniu ścian, dachów, stropów czy podłóg.
 • Wymianie okien i drzwi na takie o większej energooszczędności.
 • Zamianie źródła ciepła na bardziej skuteczne.
 • Wykorzystaniu ogrzewania elektrycznego
 • Modernizacji wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnętrznego.
 • Wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) na potrzeby własne budynku.

Sposobów na wprowadzanie zmian jest dużo, ale właściwie po co je robić? Jakie korzyści to ze sobą niesie?

Dlaczego warto przeprowadzić termomodernizację budynku?

Zmiany w obszarze ocieplenia domu mogą być kosztowne. Wymiana źródła energii na odnawialne to dla średniego domu koszt od 15 tys. zł w górę. Zmiana źródła ciepła też swoje kosztuje. Jednak jest kilka przyczyn, przez które termomodernizacja jest często poruszanym tematem. Najistotniejsze korzyści z przeprowadzenia modernizacji cieplnej moim zdaniem to:

 • Niższe koszty ogrzewania – lepsza izolacja cieplna budynku sprawia, że ciepło lepiej się w nim utrzymuje, przez co zużywamy mniej paliwa do wytworzenia ciepła.
 • Poprawa komfortu cieplnego budynku.
 • Zmiany poprawiają stan techniczny budynku oraz jego estetykę.
 • Przez oszczędności energii cieplnej, emitujemy mniej spalin do atmosfery.
 • Optymalna praca systemów grzewczych i źródła ciepła (zwłaszcza przy pompie ciepła, która ma sprawność na poziomie 98%).

Modernizacje często kosztują dość dużo, jednak niosą ze sobą wiele korzyści. W ostatecznym rozrachunku, pozytywy przy zmianach znacznie przewyższają ich negatywne strony.

Dofinansowania na termomodernizację budynku

Często mówiłem o wysokiej cenie termomodernizacji. Są jednak dofinansowania, które pozwalają znacznie obniżyć poniesione koszty. Zacznę od tego, co jest najbliższe tematowi – ulga termomodernizacyjna.

W ramach tej ulgi, każdy podatnik może odliczyć do 53 tys. zł za wykonane termomodernizacje. Limit ten dotyczy wszystkich budynków posiadanych przez podatnika. Dobra wiadomość jest taka, że ta ulga może łączyć się z innymi dofinansowaniami. Jako przykład podam program Mój Prąd, z którego do tej pory mogliśmy otrzymać do 5 tys. zł! Dotyczy on głównie fotowoltaiki, jednak od 3 edycji (powinna ona wystartować w połowie tego roku) ma zostać rozszerzony. W przypadku połączenia ulgi termomodernizacyjnej i “Mój prąd”, kwota jaką będziemy mogli odliczyć od podatku ulega oczywiście pomniejszeniu o wartość dofinansowania z programu, jednak i tak jest to świetna inicjatywa.

Osoby, które wykonały termomodernizację mogą liczyć na wsparcie również z takich programów jak Czyste Powietrze czy Stop Smog. W przypadku Stop Smog, dofinansowanie przysługuje najbardziej potrzebującym gospodarstwom. Wysokość wsparcia może wynieść nawet 100% kosztów inwestycji! Maksymalna kwota w dofinansowaniu Czyste Powietrze może wynieść maksymalnie 37.000 zł, dodatkowo program ten został rozszerzony i można z niego skorzystać w większej ilości przedsięwzięć.

Co myślicie o termomodernizacji? Powinna być co jakiś czas przeprowadzana?