Ogrzewanie elektryczne – czy się opłaca?

Koszty ogrzewania domu są jednym z najwyższych wydatków rocznych związanych z użytkowaniem domu. Wysokość rachunku zależy nie tylko od tego jaką mamy termoizolację w domu, ale także od źródła ciepła. Ogrzewanie elektryczne uchodzi za jedno z droższych źródeł ciepła, jednak ma wiele zalet, które są doceniane zwłaszcza przy budynkach energooszczędnych. Więc czy ogrzewanie elektryczne się opłaca? Jakie są rodzaje elektrycznych źródeł ciepła?

Rodzaje ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne to nie tylko elektryczne grzejniki podłączane do gniazdka. Sposobów na ogrzewanie prądem jest sporo, a ja podam kilka najważniejszych według mnie! Chodzi mi o:

Kotły elektryczne

Bardzo wygodne i stosunkowo niedrogie we wdrożeniu rozwiązanie, ponieważ cena kotła elektrycznego jest dużo niższa niż kotła olejowego czy gazowego o podobnej mocy. Nie ma też potrzeby budowania kominów, posiadania miejsca na kotłownię ani pomieszczeń na składowanie paliwa (mają małe rozmiary i ładny design, więc można je zamontować praktycznie wszędzie). Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić, jest posiadanie przyłącza elektrycznego. Dodam też, że kocioł elektryczny może współpracować z innymi źródłami ciepła np. z kominkiem.

Pompa ciepła

Pompa ciepła jest rozwiązaniem, które stale zyskuje nowych odbiorców. Na koniec 2019 roku, było ich blisko 130 tys.! Ten system wykorzystuje ciepło z gruntu, wody lub powietrza, jednak do swojego działania niezbędna jest mu energia elektryczna. Dlatego też bardzo dobrze współpracuje z fotowoltaiką, w takim połączeniu koszty utrzymania domu spadają praktycznie do zera.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej docenianym systemem, który podnosi komfort i wygodę domowników. Jest ono nadal traktowane niestety jako bardzo drogie, ale elektryczne ogrzewanie podłogowe ma kilka zalet, pozwalających na spore oszczędności. Chodzi mi głównie o bardzo łatwy sposób sterowania tym systemem grzewczym. Można tak ustawić system, że będzie dawał więcej ciepła, gdy jesteśmy w danym pomieszczeniu, a gdy nas nie ma obniży temperaturę oszczędzając w ten sposób energię. W rezultacie otrzymujemy rachunki tylko nieznacznie wyższe od przeciętnych. Jest to bardzo wygodny sposób na ogrzewanie mieszkania, dający dużo swobody.

Koszt ogrzewania elektrycznego

Tutaj niestety jest mało dobrych wieści – ogrzewanie elektryczne jest drogie! W domu o powierzchni 150 m2 koszt rocznego ocieplenia będzie wynosił około 5800 zł…i to dla domu o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Oczywiście można przejść na system dwutaryfowy i obniżyć w ten sposób koszt ogrzewania o jakieś 30 – 40%, jednak nadal jest to około 3.900zł! W tym przypadku odchodzą różne koszty związane np. z budową komina, miejsca na opał itp. Grzejnik elektryczny kupimy już od 200 zł za sztukę, tak więc koszt początkowy w tym przypadku nie jest wysoki.

Rosnące ceny prądu dodatkowo odstraszają od tego sposobu ogrzewania. Dobrym wyjściem może okazać się jednak inwestycja w pompę ciepła. I tutaj sytuacja się odwraca, początkowa inwestycja jest duża, ale późniejsze koszty bardzo niskie, ponieważ ogrzewanie pompą ciepła jest jednym z najtańszych rozwiązań na rynku. Koszty związane z pracą pompy ciepła można całkowicie wyeliminować poprzez założenie instalacji fotowoltaicznej. Po kilku latach, będziemy mieć praktycznie darmowe ciepło w domu.

Ogrzewanie elektryczne czy inne źródło ciepła – co lepsze?

Ogrzewanie tylko prądem, jest drogie i pod tym względem każde inne źródło ciepła jest lepsze (nie licząc pompy ciepła). Jednak biorąc pod uwagę inne czynniki, takie jak bezobsługowość, możliwość łatwego zarządzania temperaturą czy brak spalin w naszym otoczeniu, ogrzewanie elektryczne tutaj rządzi. Opalanie ekogroszkiem, które nie jest specjalnie męczące, nadal wymaga od nas dosypania do pojemnika paliwa, i to się wiąże z brudzeniem się. Drewno trzeba gdzieś składować i później przenosić, nie mówiąc o dokładaniu go co jakiś czas. O węglu nie będę nawet wspominać. Ogrzewanie elektryczne w przypadku grzejników – podłączasz do gniazdka i działa. Kotły elektryczne można sterować często zdalnie, albo ustawić wszystko raz tak jak nam pasuje i koniec. Także pod względem ceny – wszystko tylko nie ogrzewanie elektryczne (bez pompy ciepła). W kwestii komfortu użytkowania ogrzewanie elektryczne jest na pierwszym miejscu.

A teraz mój zwycięzca: pompa ciepła z modułami fotowoltaicznymi. Jest to droga inwestycja, jednak można skorzystać z wielu dofinansowań, a w przypadku instalacji fotowoltaicznej dochodzą również dofinansowania do fotowoltaiki. W tym przypadku zyskujemy komfort i niskie opłaty roczne!

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie elektryczne?

Pompa ciepła sprawdzi się w każdym domu! Pełne ogrzewanie elektryczne, moim zdaniem ma rację bytu w domach energooszczędnych lub pasywnych, które są bardzo dobrze izolowane. Swoje zastosowanie znajdą również w małych mieszkaniach, których nie trzeba bardzo mocno grzać. Dobrze też będzie przemyśleć ten sposób ogrzewania, gdy chcemy mieć instalację fotowoltaiczną w swoim domu. Będzie trzeba na nią wydać więcej, ale unikniemy innych kosztów związanych z np. budową komina.

Wady i zalety ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne ma swoje zalety, ale nie jest wolne od wad od których zacznę:

Wady ogrzewania elektrycznego:

  • Wysokie koszty
  • Ogrzewanie elektryczne wymaga większej mocy przyłączeniowej
  • Nie działa kiedy nie ma prądu
  • Koszty eksploatacji są uzależnione od cen prądu

A jakie są zalety tego systemu? Oto one:

  • Komfort użytkowania
  • Nie trzeba stawiać kominów, mieć miejsca na opał czy kotłownie
  • Wysoka sprawność urządzeń grzewczych
  • Niskie koszty instalacji
  • Można połączyć ten system z fotowoltaiką, redukując w ten sposób koszty eksploatacji.

Podejścia do ogrzewania elektrycznego są różne, jednak da się znaleźć takie rozwiązania, które zadowolą każdego! Co myślicie wy na ten temat?