Chciałbym Wam przybliżyć, jakie podstawowe taryfy są dostępne dla małych i średnich przedsiębiorców. I przy okazji zachęcić Was do przyjrzenia się tym taryfom i zastanowienia się, czy zmiana taryfy nie przyniesie Wam oszczędności. Niestety przedsiebiorcy bardzo często nie zmieniają taryfy i pozostają przy urzędowym sprzedawcy ze standardową taryfą, co wiąże się z nieopłacalną ofertą i brakiem gwarancji stałej ceny za prąd. Jeżeli jesteście zainteresowani oszczędnościami na prądzie, to przeczytajcie, jak wybrać najtańszego sprzedawcę prądu.
Jeżeli chodzi o taryfy dla firm, to dzielimy je na dwie grupy. W zależności od tego, czy korzystają z napięcia o mocy umownej poniżej, czy powyżej 40 kW.
Ci, którzy używają napięcia o mocy umownej poniżej 40kW mają do wyboru taryfy:
- C11 – jednostrefowa taryfa, która jest odpowiednikiem G11, tylko że dla firm. Jedna strefa oznacza, że płacimy za prąd cały czas tyle samo i nie ma na to wpływu ani dzień, ani godzina
- C12 – dwustrefowa taryfa. W zależności od godziny i dnia, płacimy za prąd mniej lub więcej. Tańsze taryfy występują przeważnie w godzinach nocnych
- C13 – trójstrefowa taryfa, która dzieli dobę na szczyt przedpołudniowy, popołudniowy i pozostałe godziny.
Dla przedsiębiorców, którzy korzystają z napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW, taryfy przedstawiają się następująco:
- C21 – jednostrefowa taryfa, płacimy zawsze tyle samo
- C22 – dwustrefowa taryfa – dzieli się na tańsze i droższe godziny
- C23 – trójstrefowa taryfa – podzielona na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny
Oprócz podstawowych taryf, które przedwstawiłem powyżej, możecie natchnąć się także na inne, bardziej zindywidualizowane przez sprzedawców oferty np. C12w. Jest to taryfa weekendowa, w której płacimy za prąd mniej nie tylko w oznaczonych godzinach w ciągu tygodnia, ale także podczas całego weekendu. W zależności od godzin otwarcia naszego biznesu, musimy zastanowić się nad tym, która taryfa jest dla nas najkorzystniejsza. Wybierzcie mądrze i oszczędzajcie!