Przedsiębiorcy nie przepłacajcie za prąd!

Jak okazuje się z najnowszego artykułu na enerad.pl, aż 75% małych i średnich firm przepłaca za prąd. Firma Polski Prąd przeprowadziła audyt, w którym grupą badawczą było 200 przedsiębiorstw. Okazało się, że 75% z nich mogłoby płacić za prąd 10-15% mniej niż do tej pory! Zbadana grupa korzystała z mocy 50 – 300 MWh energii rocznie.

Jakie są tego powody?

Okazuje się, że największym winowajcą zaistniałem sytuacji jest przestarzałe oświetlenie z którego korzystają polscy przedsiębiorcy. Zamiast stosować nowoczesne, energooszczędne oświetlenie, firmy korzystają ze starego i niestety mocno energochłonnego sposobu oświetlania. Innymi grzeszkami, które powodują zwiększone koszty za zużytą energię elektryczną są zbyt mocno oświetlone pomieszczenia, niestosowanie wyłączników czasowych, oraz urządzenia, które są włączone nawet wtedy, kiedy nie są używane. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że budynki przemysłowe mają złą termoizolację, przez co ucieka ciepło i trzeba je bardziej ogrzewać.

Co zrobić, żeby nie przepłacać za prąd?

Okazuje się, że bardzo łatwo dałoby się zaradzić na obecną sytuację. Wystarczy, że przedsiębiorcy naprawiliby wyżej wymienione przyczyny zbyt drogich rachunków za energię. Inwestycje, które musiałyby być poczynione wcale nie są takie duże, a do tego szybko by się zwróciły, co w dłuższej perspektywie czasu przyniosłoby zauważalne oszczędności. Kolejnym sposobem na oszczędności może być zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Wyszukajcie najtańszego i oszczędzajcie. Jak wybrać takiego sprzedawcę tłumaczę w tym artykule.

Dlaczego tak jest?

Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że na pewno po części winna jest niewiedza. Kolejnym czynnikiem może być brak wiary, że inwestycja szybko się zwróci. Czasem jednak warto zaryzykować, tym bardziej, że uważam, że wcale tutaj takie ryzyko nie występuje. Jednak wiadomo, że czasem ciężko do czegoś się przekonać. Tym bardziej, jeżeli nie jest to jak widać takie częste zjawisko. Możliwe, że także jak w każdej firmie, jest pełno innych rzeczy do zrobienia i nie ma dostępnych środków na tego typu inwestycje w danym momencie. Jednakże myślę, że powinniśmy znaleźć czas i środki na tego typu przedsięwzięcia, bo to jest po prostu w naszym interesie.