Coraz rzadziej zmieniamy sprzedawcę prądu

Z przykrością przeczytałem dzisiaj newsa na stronie enerad.pl, z którego dowiedziałem się, że coraz rzadziej dochodzi w Polsce do zmiany sprzedawcy prądu. Jest to bardzo niepokojące, gdyż w większości wypadków taka zmiana oznacza realne oszczędności. Dlatego dziwi mnie, czemu ten trend idzie w niebezpiecznym kierunku.

Ilu Polaków zmieniło sprzedawcę prądu?

No dobra, przejdźmy do konkretów. We wrześniu tego roku najczęściej sprzedawcę prądu zmieniali klienci indywidualni, których było 7 267, natomiast klientów biznesowych było tylko 2 604. Co prawda wynik ten jest lepszy niż miesiąc wcześniej, czyli w sierpniu tego roku – 4 900 gospodarstw domowych oraz 1 347 firm zmieniło firmę energetyczną sprzedającą im prąd, to jednak nie równa się z wynikiem sprzed roku.

We wrześniu 2014 r., można było zauważyć o wiele lepsze wyniki w tej materii. A dokładniej, sytuacja przedstawiała się następująco: 17 010 użytkowników prądu zmieniło sprzedawcę energii elektrycznej, z czego aż 15 439 to użytkownicy taryf G, a 1 571 to firmy korzystające z taryf A, B i C. Co prawda sytuacja w przypadku klientów biznesowych się poprawia, co mnie jako przedsiębiorcę bardzo cieszy, to jednak ogólny wynik jest o wiele słabszy, co nie jest pozytywnym zjawiskiem

Skąd taka niekorzystna sytuacja?

Jeżeli miałbym wyrokować, dlaczego obecnie mamy taki właśnie, a nie inny trend, to myślę, że wynika to głównie z niewiedzy. Sam musiałem uświadamiać wielu swoich znajomych, że rynek w Polsce już od dłuższego czasu się liberalizuje i możemy swobodnie przebierać w ofertach sprzedawców prądu i wybierać najtańsze rozwiązania. Możliwe, że winni są też sami sprzedawcy, którzy nie reklamują się dość dobrze, a do tego nie oferują aż tak konkurencyjnych cen, na jakie mogliby sobie pozwolić. Niewątpliwie też, część ludzi mimo chęci, po prostu boi się całej procedury i tego, że natkną się na jakiś oszustów. Oczywiście taka sytuacja może się zdarzyć, ale jest bardzo mało prawdopodobna. W szczególności, jeżeli trochę się zorientujemy i będziemy obeznani w temacie. Poniżej chciałbym przypomnieć parę przydatnych artykułów, które mogą pomóc Was lub Waszych znajomych przekonać, że zmiana sprzedawcy prądu to nic strasznego, a wręcz przeciwnie, to prosty i przyjemny proces, na którym możemy dużo zyskać.

Dlaczego warto zmienić sprzedawcę prądu.

Jak wybrać najtańszego sprzedawcę prądu.

Jak wygląda procedura zmiany sprzedawcy prądu.

O czym musisz wiedzieć, jeżeli chcesz zmienić sprzedawcę prądu.