Rachunek za prąd Ciebie zaskoczył? Wydaje się Tobie, że na pewno nie zużyłbyś aż tyle prądu? Przedstawiamy możliwe powody Twojego zaskoczenia i jak temu przeciwdziałać.
Największą sztuką jest tak oszczędzać energię elektryczną, by nie skutkowało to dla nas wielkimi wyrzeczeniami. Bo co z tego, że zaoszczędzimy najwięcej ile się da, jeśli ucierpi na tym jakość naszego życia. Są jednak sposoby na to, jak oszczędzać prąd możliwie bezboleśnie z korzyścią dla naszego portfela, ale i środowiska.
Włączajmy urządzenia w niższej taryfie
Jeśli chodzi o wydatki, to sposobem na ich obniżenie jest wybór niskiej taryfy obowiązującej wtedy, kiedy najbardziej korzystamy ze sprzętów elektrycznych. Chcąc zmniejszyć samo tylko zużycie prądu, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w energooszczędne urządzenia.
Warto wiedzieć, że pieczenie czy gotowanie pochłania bardzo dużo prądu. Z tego powodu kuchenka gazowa okaże się lepsza dla naszego budżetu, a jeśli już posiadamy kuchenkę elektryczną włączajmy ją w porze obowiązywania tańszej taryfy.
Odchodzisz od komputera/telewizora, wyłącz go!
Oszczędzanie prądu to rzecz naprawdę mało skomplikowana. Wystarczy, że zaczniemy od spojrzenia na to, jakie urządzenia pozostawiamy uruchomione, nawet jeśli ich w danej chwili nie używamy. Bo ile razy wychodząc, niby tylko na chwilę, zostawiliśmy włączony komputer, radio czy nawet telewizor. Na pewno zdarzyło się tak chociaż raz.
Jak wyrobić w sobie nawyk wyłączania sprzętów elektronicznych? Pierwszym krokiem ku temu niech będzie korzystanie z listwy zasilającej z wyłącznikiem. Dzięki niej nie będziemy musieli odłączać każdego urządzenia osobno. Niewielu z nas chce się zapewne wyciągać kable od telewizora czy dekodera, a dzięki jednemu pstrykowi mamy wyłączone parę urządzeń naraz.
Podobnie uczyńmy z wszystkimi urządzeniami w stanie czuwania. Jeśli nie planujemy korzystać z któregoś z nich w najbliższym czasie, spokojnie możemy je wyłączyć. W przypadku komputera, jeśli np. ponownie nie chcemy wyszukiwać stron, w które kliknęliśmy, wystarczy włączyć stan hibernacji, zamiast go wyłączać.
Lodówka a oszczędzanie prądu
Nie możemy tak oczywiście postąpić z lodówką. Jednak tutaj także istnieją sposoby na to, by nie zwiększać niepotrzebnie zużycia prądu. Po pierwsze, lodówka i zamrażarka niech stoją daleko od kaloryferów czy innych źródeł ciepła. Tutaj pomoże też, jeśli to możliwe, obniżenie temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym znajduje się lodówka. Będzie ona wtedy potrzebowała mniej energii do schładzania produktów.
Kolejnym z naszych grzechów powszednich jest otwieranie lodówki bez wyraźnej potrzeby lub sięganie do niej kilka razy pod rząd. Czy nie prościej jest zabrać z niej za jednym razem wszystko, czego potrzebujemy?
Poza tym, uważajmy na coraz gęstszy szron w zamrażarce. Przez odpowiednio szybkie rozmrażanie lodówki zapewnimy lepszy przepływ ciepła. To pozytywnie wpływa na sprężarkę urządzenia, której czas pracy się skraca, powodując energetyczne oszczędności. Na koniec postarajmy się zapewnić maksymalną szczelność lodówki. Te małe drobiazgi sprawią, że lodówka wykorzysta nie większą ilość energii, niż tego potrzeba.
Jak oszczędnie używać pralki?
Odpowiedź na pytanie jest prosta. Należy używać jej przy maksymalnym ładunku. Przy codziennym praniu, bez większych zabrudzeń, stosujmy ponadto programy szybkiego/krótkiego prania. Jeśli pralka posiada tryb ekonomiczny, to mimo że pranie potrwa dłużej, zmniejszymy zużycie prądu i wody. Tryb ten dobrze jest zresztą używać dla wszystkich urządzeń. Oczywiście wtedy, kiedy z niczym nam się nie spieszy.
Elektryczne ogrzewanie – ograniczajmy je do minimum!
Wiemy, że ogrzewanie mieszkania energią elektryczną do tanich nie należy. Jednak jak oszczędzać prąd, posiadając elektryczne grzejniki? Postarajmy się ograniczyć ich liczbę do minimum.
Sprytną metodą jest też ogrzewanie piecami akumulacyjnymi. Pobierają one prąd w tańszej taryfie G-12 a oddają ciepło w czasie obowiązywania droższej G-11. Pamiętać tutaj trzeba, że nadają się one tylko do ogrzewania konkretnego pomieszczenia.
Jak oszczędzać prąd, zapewniając mieszkaniu oświetlenie?
Tutaj znów dobrze zacząć od najprostszych działań, czyli unikać ciężkich zasłon czy gęstych firan. Światło mamy wtedy za darmo. Kiedy się już ściemni, poznajmy moc oszczędzania żarówek energooszczędnych. Potrzebnych zwłaszcza tam, gdzie światło pali się przez długi czas. Jeszcze mniej energii zużywa żarówka diodowa, lecz dzieje się tak z jednego powodu. Dają one skupiony promień światła, najlepszy do oświetlania pewnych części pokoju, nie zaś jego całości.
Jak widać, jedne sposoby na oszczędzanie są bardziej wymagające, inne mniej. Jednak po powyższych przykładach widzimy, jak oszczędzać prąd, by było to skuteczne i jak niewiele potrzeba by tak było. Wystarczy do tego jedno pstryknięcie.