Dotacje do wymiany pieca – sprawdzam dostępne programy!

dotacje do wymiany pieca sprawdzam dostepne programy
Powietrze w Polsce jest bardzo zanieczyszczone i pod tym względem nasz kraj od wielu lat znajduje się w niechlubnej czołówce europejskich krajów. Zanieczyszczenia powietrza takie jak smog, powstają między innymi z ogrzewania domów paliwami stałymi, najczęściej węglem. Od wielu lat walczymy o poprawę jakości powietrza w Polsce. Powstało wiele programów wspierających OZE, w tym dofinansowania do fotowoltaiki czy ulgi termomodernizacyjne. Jednym z kroków w walce o czyste powietrze jest wprowadzenie dofinansowań do wymiany pieca. Jakie dofinansowania można otrzymać? Po co wymieniać piec na nowy? Czy dotacja do wymiany pieca jest dla każdego?

Dlaczego warto wymienić piec na nowy?

Udział zgonów w Polsce, wynikających z zanieczyszczonego powietrza wynosi około 23,8%! Jednym z powodów powstawania zanieczyszczeń są właśnie przestarzałe piece, które dominują zwłaszcza na polskich wsiach. Aby jeszcze bardziej pokazać problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce, wystarczy spojrzeć na listę 100 najbardziej zatrutych miast w Europie. W tym zestawieniu znajduje się aż 29 polskich miast! Więc jednym z powodów dla którego warto jest wymienić stary piec jest nasze zdrowie. Kolejny powód to rozwój technologii. Piece, które w wielu domach mają nawet ponad 20 – 25 lat, zasilane paliwami stałymi nie wykorzystują w pełni energii cieplnej jakie otrzymują. Po prostu jest ona tracona. Dodatkowo z węgla, czy materiałów które spalamy powstają odpady w postaci popiołu, które należy gdzieś wyrzucać, co jest kolejnym problemem. W nowych urządzeniach, takich jak pompy ciepła czy kotły gazowe nie ma tych problemów. Warto jeszcze zaznaczyć, że do tradycyjnego pieca trzeba co jakiś czas dokładać opału, a więc trzeba mieć miejsce, aby go magazynować. Tutaj po raz kolejny, nowe urządzenia biją stare kopciuchy na głowę, ponieważ nie wymagają ani takiej obsługi, ani magazynów na ich paliwo. Koszty i oszczędności! Mimo iż koszty zainstalowania pompy ciepła są bardzo wysokie, jej utrzymanie jest nawet 4 razy niższe niż pieca na węgiel. Pompa ciepła korzysta z naturalnego ciepła znajdującego się w ziemi, powietrzu czy wodzie, a do działania swojej sprężarki wymaga jedynie 25% energii elektrycznej.

Kto może skorzystać z dotacji do wymiany pieca?

Dofinansowania do wymiany pieca mają różne formy, jednak każdy zainteresowany może znaleźć coś dla siebie. Zatem czy jesteś osobą prywatną, przedsiębiorcą, rolnikiem czy innym rodzajem odbiorcy, będzie dla ciebie dostępne dofinansowanie do wymiany pieca.

Wymiana pieca – dostępne dofinansowania

Popularność ekologicznych rozwiązań w sferze ogrzewania domu rośnie nie tylko dlatego, że poprawia jakość środowiska, ale też dlatego, że pozwala znacznie obniżyć miesięczne koszty utrzymania. Osoby decydujące się na wymianę pieca, mogą liczyć na różne formy dofinansowania, które znacznie skracają czas zwrotu inwestycji i sprawiają wręcz, że możemy znacznie oszczędzić na źródle ogrzewania. Warto się spieszyć, ponieważ dotacje na wymianę pieca będą coraz niższe. Wprawdzie najbardziej powszechny program, czyli Czyste Powietrze potrwa do 2029 roku, jednak wiele gmin przyjęło ustawę o likwidacji starych kotłów w przeciągu 2 lat. Dotację będą tylko niższe, a osoby, które nie wymienią pieca do 2023 muszą liczyć się z mandatami za zanieczyszczanie powietrza. Istnieje wiele regionalnych programów dofinansowujących wymianę pieca
 • “Zlikwiduj Kopciucha” w Warszawie,
 • “Kawka BIS” w Poznaniu,
 • “Kawka Plus” we Wrocławiu,
 • miejskie dotacje na wymianę starych źródeł ogrzewania w Łodzi,
 • miejski program wymiany pieców węglowych w Bydgoszczy,
 • dotacja na wymianę źródeł ciepła w Kielcach
i wiele innych, jednak ja skupię się na tych najbardziej dostępnych opcjach obniżenia kosztów wymiany pieca.

Czyste Powietrze, a wymiana pieca

Najbardziej oczywistym programem w tym przypadku, jest rządowe “Czyste Powietrze”. Jest on realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym założeniem jest zwiększenie efektywności energetycznej, a także wspomniana już wiele razy, poprawa jakości powietrza. Rząd zamierza przeznaczyć na ten program 103 mln zł, które trafią do około 3 mln gospodarstw domowych. Z Czystego Powietrza można otrzymać bezzwrotną dotację lub dotację przeznaczoną na spłatę części kredytu bankowego. Maksymalna wysokość dotacji będzie się różnić w zależności od kategorii kosztów kwalifikowanych.
 • Pierwszy poziom – do 30.000 zł, przeznaczony dla osób których dochód nie przekracza 100.000 zł w skali roku.
 • Drugi poziom – do 37.000 zł, dla osób których miesięczny dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza 1960 zł na głowę gdy mieszka sam i 1.400 zł jeśli mieszka z kimś.
W ramach Czystego Powietrza można wykonać także inne modernizacje, które kwalifikują do przystąpienia do programu, między inny chodzi o instalacje fotowoltaiczne, montaż rekuperacji czy termomodernizację budynków.

Ulga termomodernizacyjna przy wymianie pieca

Ulga termomodernizacyjna przysługuje wszystkim, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Wśród szerokich dostępnych opcji, które umożliwiają skorzystanie z ulgi, znajduje się także wymiana pieca. Odliczenie należy dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono pierwszy koszt. Jeśli kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w dochodzie, podlega odliczeniu w latach kolejnych, ale nie dalej niż 6 lat od roku poniesienia pierwszych kosztów. Aby załapać się na ulgę termomodernizacyjna, prócz wykonania objętych ulgą modernizacji (w naszym przypadku wymiany pieca) należy:
 • rozpocząć inwestycję,
 • kupować towary i korzystać z usług objętych ulgą,
 • dokończyć modernizację w ciągu 3 lat,
 • odliczać na bieżąco wydatki za każdy rok podatkowy w PIT.
Maksymalna kwota, którą można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53.000 zł, i jest liczona na osobę, a nie na budynek, w którym została wykonana modernizacja. To znaczy, że jeśli mamy 2 domy i w obu wymienimy piec, od podatku nadal będziemy mogli odliczyć tylko 53.000 zł. Kwota ta jest dwa razy wyższa w przypadku małżeństw, ponieważ przypada na dwie osoby. U mnie w domu już dawno pozbyliśmy się starego pieca, jednak w najbliższym czasie planujemy zastąpić obecny pompą ciepła. Mając do wyboru taki zestaw dofinansowań i biorąc pod uwagę oszczędności wynikające z posiadania pompy ciepła wydaje mi się to świetnym rozwiązaniem. Jakie jest wasze zdanie na temat dofinansowań do wymiany pieca?