Płacąc rachunki za prąd czasami w ogóle nie zastanawiamy się nad tym, co to jest taryfa G11. A z której korzysta większość z nas, odbiorców energii elektrycznej. Tak naprawdę nie wiemy, czy się nam w ogóle opłaca i jak przekłada się na ceny prądu. Dobrze jest zapoznać się z informacjami na jej temat i przyjrzeć się uważnie, czy odpowiada ona zapotrzebowaniu i nawykom związanym z wykorzystywaniem energii elektrycznej w naszych domu.
Co to jest taryfa G11?
Jest ona najpopularniejszą taryfą energii elektrycznej w naszym kraju, w ramach usługi prąd dla domu. Korzysta z niej większość indywidualnych odbiorców. Są nimi najczęściej klienci taryfowi, którzy mają odgórnie, urzędowo ustalone stawki za prąd. Muszą się liczyć z tym, że są one każdego roku zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Cechą wyróżniającą tę taryfę jest jej jednostrefowe rozliczanie. Co ono oznacza w praktyce? Mianowicie to, że niezależnie od godziny i dnia tygodnia zawsze obejmuje nas ta sama stawka za kWh. Nie ma tu podziału na strefy, za które zapłacimy mniej lub więcej, tak jak jest w przypadku np. taryf G12 czy G12W. Dlatego często taryfą G11 nazywana jest uniwersalną.
Dla kogo proponowana jest taryfa G11?
Jest ona głównie dedykowana gospodarstwom domowym, które w ciągu dnia, w sposób równomierny korzystają z energii elektrycznej. Czyli nie mają stałych godzin prania, odkurzania lub korzystania z oświetlenia. Dostępna jest ona również dla innych odbiorców, gdzie maksymalna moc poboru wynosi 40 kW, czyli: domów dziecka, hospicjów, klasztorów, plebanii, akademików czy przedstawicielstw dyplomatycznych.
Klienci taryfowi i TPA w taryfie G11
Klienci taryfowi stanowią większość odbiorców taryfy G11, jest ich przeszło 10 milionów. Podlegają oni swojemu Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego (OSD), który obejmuje dany obszar kraju (Enea, Energa, Tauron, RWE, PGE). Jak dotąd nie dokonali oni zmiany sprzedawcy i tym samym ich ceny za prąd regulowane są przez Urząd Regulacji Energetyki.
W przypadku klientów TRA (ang. Third Party Access), sprawa wygląda trochę inaczej. Należą do nich osoby, które podjęły decyzję o zmianie swojego sprzedawcy energii elektrycznej. Co przez to zyskały? Przede wszystkim dostęp do ciekawej oferty. Podpisując umowę mogą negocjować jej warunki, a także mieć pewność, że przez kilka lat jej obowiązywania, cena za prąd nie ulegnie zmianie. Jeśli jesteście ciekawi tego tematu, to zapraszam do jak wygląda procedura zmiany sprzedawcy prądu.
Dobrą wiadomością jest to, że każdy z nas może zmienić taryfę na taką, która mu najbardziej odpowiada. Nie ma tu znaczenia, czy jesteśmy klientami urzędowymi czy rynkowymi. Odbywa się to bezpłatnie i bez wymiany urządzeń pomiarowych.
Czym różni się taryfa G11 od taryf G12 i G12W?
Warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy tymi najpopularniejszymi taryfami. Może to być pomocne w podjęciu decyzji o ich zmianie, albo utwierdzeniu się w słuszności posiadania taryfy G11. A więc zacznijmy od tego, co w ogóle oznaczają te skróty. Pierwsza litera, w tym wypadku G, oznacza gospodarstwo domowe, następna cyfra – 1, mówi, że jest przeznaczona dla odbiorców, których moc umowna nie przekracza 40 kW (indywidualnych), natomiast druga cyfra oznacza ilu strefowa ona jest.
Taryfy G12 i G12W rozlicza się dwustrefowo, gdzie w ciągu doby istnieją dwie różne stawki za kilowatogodzinę. W przypadku taryfy G12, niższe ceny obowiązują w ciągu całego tygodnia w godzinach nocnych (najczęściej od godziny 22.00 do 6.00), a wyższe w ciągu dnia. W taryfie G12W (weekendowej) doba w ciągu tygodnia podzielona jest tak samo jak w poprzedniej, z tą różnicą, że za wszystkie godziny w ciągu weekendu lub w dni świąteczne zapłacimy mniej.
Dla kogo taryfy G12 i G12W będą najlepszym wyborem? Na pewno dla tych, którzy potrafią zużywać więcej energii elektrycznej w strefach kiedy jest ona tańsza. Również zaoszczędzą dzięki nim odbiorcy, którzy wykorzystują ją do ogrzewania wody lub domu czy mieszkania. Zatem tutaj istotna jest skrupulatność i przestrzeganie wcześniej nałożonych sobie zasad i reguł.
Kiedy warto wybrać taryfę G11?
Taryfa G11 najlepiej sprawdzi się w gospodarstwach domowych, w których zużycie prądu nie jest zbytnio regularne. Nie przywiązuje się wagi do wykonywania określonych czynności, w zależności od pory doby, np. robienia prania, prasowania lub korzystania ze zmywarki. Jest to jak widać doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie niezależność i lubią mieć wolny wybór. A o tym, jak mieć niższe rachunki poczytacie w jak oszczędzać prąd.
Taryfa ta będzie także niezawodna w przypadku rodzin z małymi dziećmi, gdzie raczej jakiekolwiek zdyscyplinowanie nie wchodzi w grę. Także jest dobrym rozwiązanie dla osób pracujących w domu i korzystających w ciągu dnia z komputerów i innego potrzebnego sprzętu.
Nie sprawdzi się natomiast w przypadku, gdy ogrzewamy wodę lub dom energią elektryczną. Wówczas zaoszczędzimy więcej wybierając taryfę G12 lub G12W.
Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Wam niezbędnych informacji na temat taryfy G11. Pozwolą one na większą świadomość w podejmowaniu decyzji, które pozytywnie wpłyną na nasz domowy budżet.