Gaz dla firm – jak znaleźć najtańsza ofertę gazu dla klientów biznesowych

Było już o gazie dla domu, więc nie może też zabraknąć informacji na temat rynku gazu dla firm. Tym bardziej, że mam dla przedsiębiorców lepsze wiadomości, niż dla klientów indywidualnych w tym zakresie. Otóż, sytuacja rynku gazu dla firm jest o wiele korzystniejsza – jest więcej ofert, a co za tym idzie łatwiej znaleźć tańszą alternatywę dla naszego obecnego sprzedawcy. Przejdźmy zatem do szczegółów.

Gaz dla firm

Tutaj analogicznie, jak w przypadku gazu dla domu, taryfy są regulowane odgórnie przez Prezesa URE. Dominującym podmiotem na tym rynku natomiast jest PGNIG. Sprzedaje gaz zarówno małym, jak i dużym klientom biznesowym. Gaz pozyskuje z własnych źródeł oraz nabywa go ze wschodu. Oprócz PGNIG, funkcjonują też mniejsze firmy energetyczne, które zakupują gaz na rynku polskim lub zagranicznych, a następnie odsprzedają go na terenie Polski. W zależności od wielu czynników, m.in.: ustalonej mocy umownej, rodzaju pobieranego paliwa gazowego oraz oczywiście rocznej ilości zużywanego gazu, odbiorcy biznesowi gazu korzystają z grup taryfowych takich jak: A, B, S, Z oraz R.

Zmiana sprzedawcy gazu

Wciąż niezbyt wielu przedsiębiorców korzysta z tej opcji. Oznacza to niestety, że sytuacja na rynku nie jest aż tak konkurencyjna jak mogłaby być. Prawdę mówiąc, z tego powodu, zmiana sprzedawcy gazu dla mniejszych firm, często się nawet nie opłaca. Lepiej jednak sytuacja wygląda w przypadku dużych podmiotów, które potrzebują większe ilości gazu, co przekłada się potem na lepsze warunki jego zakupu. Dlatego zmiana sprzedawcy gazu przez dużych przedsiębiorców może się przełożyć na poważne oszczędności na rachunkach za gaz.

Jak wygląda zmiana sprzedawcy gazu?

Tutaj sytuacja przedstawia się bardzo prosto – wręcz analogicznie jak w przypadku zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Wystarczy, że udzielimy wybranemu sprzedawcy gazu pełnomocnictwa, a ten wyręczając nas, przeprowadzi wszystkie niezbędne formalności. Nasz wysiłek w tym procesie jest ograniczony do minimum, co powinno skutkować w częstych zmianach sprzedawcy gazu, lecz niestety tak obecnie jeszcze nie jest. Wierzę jednak, że coraz częściej przedsiębiorcy będą zastanawiać się nad swoją ofertą i wymieniać sprzedawców gazu na tańszych, co spowoduje większą konkurencję na tym rynku, a to z kolei będzie oznaczać lepsze ceny dla klientów biznesowych.

W celu znalezienia najkorzystniejszej oferty gazu dla firm, polecam skorzystanie z zestawienia najlepszych ofert gazu dla firm od enerad.pl