W zeszłym roku ceny prądu wzrosły średnio 12% dla grup taryfowych w gospodarstwach domowych. Jeśli łudziliście się, że w tym roku będzie inaczej, to niestety, ale nie mam dobrych wiadomości. Ceny prądu w 2021 roku również pójdą w górę. Jak zmienią się koszty energii elektrycznej w 2021 w porównaniu do 2020 roku? Co powoduje wzrosty?
Spis treści
Koszt prądu 2021 – czemu wzrasta?
Ceny prądu 2021 dla firm – szykujcie się na grube podwyżki!
Ceny prądu 2021 dla domu – gdzie będzie najtaniej?
2 sposoby na obniżenie cen prądu w 2021 roku!
Koszt prądu 2021 – czemu wzrasta?
W 2020 roku cena 1 kWh prądu, w taryfie G11 kosztowała średnio 0.62 zł. Na koniec lutego 2021 ceny prądu są średnio o 1 grosz większe i wynoszą ok. 0.63 zł/kWh. Wzrost cen jest nieunikniony i spowodowany kilkoma czynnikami:
- Wyższymi kosztami emisji CO2 – na skutek zaleceń UE, koszt ten wzrósł dwukrotnie!
- Dużym udziałem elektrowni węglowych w polskiej energetyce – niestety większość energii uzyskuje się u nas z węgla, którego ceny i ograniczone zasoby, przekładają się na spadek rentowności elektrowni i wyższe koszty energii!
- Nowymi opłatami – np. opłatą mocową. Jest to nowa pozycja na rachunku za energię elektryczną, bliżej opowiem o niej w następnym akapicie.
To wszystko sprawia, że ceny energii elektrycznej będą stale będzie rosnąć. W Niemczech za MWh płaci się 420 euro, w Polsce zaś tylko 190 euro! Oczywiście różnice w zarobkach są duże i zmieniają obraz sytuacji. Biorąc pod uwagę średnie zarobki, w Niemczech jedna osoba mogłaby kupić 8.883 kWh prądu, w Polsce zaś tylko 6.650 kWh.
Ceny prądu 2021 dla firm – szykujcie się na grube podwyżki!
Podwyżki cen prądu w tym roku najmocniej odbiją się na firmach – szczególnie tych, które zużywają dużo energii. Rachunki za prąd dla takich podmiotów wzrosną nawet o kilkaset tysięcy złotych. Dość wspomnieć, że z 5 mld złotych, mających trafić do skarbu państwa z tytułu opłaty mocowej, 80% pokryją właśnie przedsiębiorstwa!
Opłata mocowa miała zostać wprowadzona 1 października 2020 roku, jednak jej wdrożenie zostało przełożone na 1 stycznia 2021, co miało ulżyć przedsiębiorcom w “trudnych czasach”. Opłata została wprowadzona później, jednak jest dwukrotnie wyższa niż na początku przypuszczano, a wynosi ona 76.20 zł/MWh!
Ceny prądu 2021 dla domu – gdzie będzie najtaniej?
Teraz najważniejsze, gdzie ceny prądu 2021, wraz ze wszystkimi opłatami będą najniższe? Podam przykłady dla grupy taryfowej G11, w gospodarstwach domowych zużywających ok. 2000 kWh/rocznie. A więc tak:
- Enea – 1413 zł/rok (0.59 zł/kWh)
- Innogy – 1435 zł/rok (0.59 zł/kWh)
- Tauron – 1437 zł/rok (0.60 – 0.61 zł/kWh)
- PGE – 1518 zł/rok (0.64 zł/kWh)
- Energa – 1580 zł/rok (0.67 zł/kWh)c
Tak przedstawiają się roczne ceny prądu 2021 u poszczególnych operatorów. Oczywiście każdy operator może mieć promocje, zniżki itp., jednak to są standardowe stawki. Opłata mocowa, która się w tym roku pojawiła, podnosi ceny prądu dla gospodarstwa zużywającego 2000 kWh o 89.64 zł rocznie. Co może nie jest dużym kosztem, w mojej ocenie jednak zbędnym. Na fakturach z prąd znajduje się już bowiem opłata przejściowa, a ponadto nowa danina ma wspierać mało rentowne elektrownie węglowe.
2 sposoby na obniżenie cen prądu w 2021 roku!
Jak uniknąć ogromnych rachunków za prąd w 2021 roku? Nie powiem nic nowego, jednak są to dwa sposoby, które według mnie sprawdzą się wszędzie!
- Pierwsza podstawowa rada – oszczędzaj prąd! Chodzi tutaj nie tylko o gaszenie świateł czy odłączanie urządzeń od kontaktu. Kupując sprzęt wybieraj urządzenia o wysokiej klasie energetycznej. Jest on zazwyczaj droższy, jednak zwróci się z nawiązką. Jeśli używasz zmywarki do naczyń czy pralki, staraj się, aby zawsze były pełne (to też sposób na oszczędzanie wody).
- Fotowoltaika dla domu czy firmy – tak, wiąże się to ze sporym początkowym kosztem, jednak trzeba spojrzeć na korzyści jakie niesie ze sobą! Jest to przede wszystkim duża oszczędność na przestrzeni lat, z racji tego, że rachunki za prąd zmniejszamy nawet o 90%! Obecnie fotowoltaika spłaca się po 5 – 8 latach, w zależności od naszego zużycia prądu i dofinansowań. Fotowoltaika jest doskonałym sposobem na uniknięcie podwyżek cen prądu 2021!
Pierwszy sposób oszczędzania już od dawna praktykuję, drugi mam zamiar wprowadzić już niebawem, ponieważ świetnie się u mnie sprawdzi 🙂 Co wy myślicie o cenach prądu 2021? W jaki sposób oszczędzać energię elektryczną w swoich domach?